„Аз съм много отворен към работа с музиканти от каквито и да е жанрове, за мен музиката е едно цяло. Моята музика е резултат от изучаването на различни музикални стилове, което прави така, че тя да звучи свежо на хората, да ги кара да се забавляват и да става част от всеки човек. Не е само традиционната кубинска музика, или латиното, а сякаш сме създали нов стил, както ние казваме – това е отворената музика, open music, нещо като сбор от различни тенденции, които същевременно звучат като една. Готов съм да работя с много музиканти. Ако започна да изреждам, списъкът няма да има край. Да, обичам фюжъна и смесването на стиловете“…
Това са думи на кубинския пианист Роберто Фонсека, казани пред програма „Христо Ботев“ в далечната 2008 г., няколко часа преди първия му солов концерт у нас (преди това го бяхме гледали като пианист на незабравимия Ибраим Ферер през 2004). На следващото му гостуване (през 2016, пак по покана на „Джаз Плюс“) пиесата му „Bulgarian” в 7/8, влязла в още в албума Akokan (2009), вече отдавна беше световен хит. Две години по-късно, след двойния концерт през 2018 г. в „София Лайв Клуб“ Роберто, отявлен почитател на българския фолклор, работил иначе с немалко световни имена като Омара Портуондо, Качаито Лопес, Фатумата Диауара, Джо Ловано, Ибрахим Маалуф, Раул Мидон… обяви, че няма да се върне в България, ако следващият му концерт не е с хор Нови български гласове. И ето, малко по-малко от три години след световното признание на Нови български гласове под диригентството на маестро Георги Петков („Латино Грами“ за съвместния им проект с фламенко певеца Арканхел „Еструна“) вече е факт и „Отвъд нотите“: Роберто Фонсека и хор Нови български гласове.
Концертът-премиера на 8 юли от 20:00 ч. е тотално разпродаден, като единствената възможност да го посетите, ако вече нямате билет, е по безопасния начин от хола си, чрез билет за онлайн гледане. Но ден по-рано – на 7 юли от 21:00 ч., пак в „София Лайв Клуб“ – Роберто ще изнесе още един извънреден концерт, този път с триото си с Янди Мартинес и Рули Ерера – с програмата от последния му издаден засега албум Yesun.
А във „Вавилонската фонотека“, част от „Заедно след полунощ“ на програма „Христо Ботев,“ можете да чуете Маргарита Борисова и Явор Ганчев от „Джаз Плюс“, продуценти и инициатори на проекта „Отвъд нотите“ от българска страна, и с доц. д-р Георги Петков, създател и диригент на хор Нови български гласове.
Чуйте повече в звуковите файлове.
Снимка: „Джаз Плюс“
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg