„Различни са били формите на съпротива срещу властта и системата през различните десетилетия на социализма, но въпреки че най-ярките спомени са от 80-те години, тогава всъщност е имало и най-много свобода“ – казва Петя Вълкова – културолог и докторант в Софийския Университет.
Между 1944 и 1960 се утвърждава идеята за новия младеж. Още с установяването на комунистическата власт тя налага своя образец на младежа – гражданин и строител на социализма – младежите през социализма са много специфичен субстрат, защото те градят бъдещето. Добрият социалистически младеж се учи, работи и е верен на партията. Веднага се ражда и неговия антипод – хулиганът.
Хулиганите са сборен образ – някои от тях наистина имат престъпни прояви, но една от най-основните им характеристики е отказът да участват активно в строежа на социализма. Хулиганът е безделник, преживяващ остатъците от буржоазното общество и проводник на западната култура.
Петя Вълкова припомня и малко познатата Хулиганска акция от 1958 година, когато по лично нареждане на Тодор Живков в продължение на няколко месеца са арестувани 1700 младежи.
Чуйте още в „Какво се случва“.
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg