Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хулигани и млади през социализма

Снимка: pixabay

„Различни са били формите на съпротива срещу властта и системата през различните десетилетия на социализма, но въпреки че най-ярките спомени са от 80-те години, тогава всъщност е имало и най-много свобода“ – казва Петя Вълкова – културолог и докторант в Софийския Университет.

Между 1944 и 1960 се утвърждава идеята за новия младеж. Още с установяването на комунистическата власт тя налага своя образец на младежа – гражданин и строител на социализма – младежите през социализма са много специфичен субстрат, защото те градят бъдещето. Добрият социалистически младеж се учи, работи и е верен на партията. Веднага се ражда и неговия антипод – хулиганът.

Хулиганите са сборен образ – някои от тях наистина имат престъпни прояви, но една от най-основните им характеристики е отказът да участват активно в строежа на социализма. Хулиганът е безделник, преживяващ остатъците от буржоазното общество и проводник на западната култура. 

Петя Вълкова припомня и малко познатата Хулиганска акция от 1958 година, когато по лично нареждане на Тодор Живков в продължение на няколко месеца са арестувани 1700 младежи. 

Чуйте още в „Какво се случва“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04