„Различни са били формите на съпротива срещу властта и системата през различните десетилетия на социализма, но въпреки че най-ярките спомени са от 80-те години, тогава всъщност е имало и най-много свобода“ – казва Петя Вълкова – културолог и докторант в Софийския Университет.
Между 1944 и 1960 се утвърждава идеята за новия младеж. Още с установяването на комунистическата власт тя налага своя образец на младежа – гражданин и строител на социализма – младежите през социализма са много специфичен субстрат, защото те градят бъдещето. Добрият социалистически младеж се учи, работи и е верен на партията. Веднага се ражда и неговия антипод – хулиганът.
Хулиганите са сборен образ – някои от тях наистина имат престъпни прояви, но една от най-основните им характеристики е отказът да участват активно в строежа на социализма. Хулиганът е безделник, преживяващ остатъците от буржоазното общество и проводник на западната култура.
Петя Вълкова припомня и малко познатата Хулиганска акция от 1958 година, когато по лично нареждане на Тодор Живков в продължение на няколко месеца са арестувани 1700 младежи.
Чуйте още в „Какво се случва“.
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg