Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ново издание обяснява как да подходим към детето и тийнейджъра

„Как мисли детето“ и „Как мисли тийнейджърът“ са две поредни издания на британската журналистка Танит Кери и клиничния психолог д-р Ангард Ръдкин, които представят поредица от конкретни ситуации и начини за справяне с тях. Изданията почиват на сериозни изследвания и последните научни достижения в неврофизиологията. И двете книги започват с въпроси към родителите, свързани със собствените им спомени за тези възрасти. 

„Авторите използват преоценката на собственото юношество, защото смятат, че по този начин родителите ще спрат да повтарят несъзнателно заучени модели – казва Весела Банова, психолог, психоаналитик и автор на книги за детското развитие. 

„Колкото и да не си бил съгласен с начините, по които твоите родители са реагирали, ти несъзнателно повтаряш това, което познаваш. Една работа по себепознание на родителите наистина е много полезна, за да бъде родителят на висотата на която иска да бъде.“ – казва тя.

„Периодът на юношеството е разделен на три етапа и те наистина са много различни – казва още Весела Банова – Всякакви примери има разгледани – като един от най-важните съвети е, когато тийнейджърът е нещастен, първо да проявим съчувствие, а когато е гневен – да запазим спокойствие“.

Чуйте още в „Какво се случва“.

Снимки – изд. Книгомания

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Лов на съчувствие

Има какво ли не в живота на настоящите тийнейджъри и очевидно явлението sadfishing е едно от тях. Но какво е това и защо трябва да ни интересува? Социалните медии са неразделна част от живота на тийнейджърите. Но там разграничаването на истинското от фалшивото е много трудно…Все по-трудно. Сред тенденциите, които предизвикват..

публикувано на 18.11.24 в 18:04
Ивайло Динев

Ивайло Динев: Твърде цинично гледаме на развитието на България след 1989 година

За фарса и победата на гражданското общество – коментар в "Terra Култура" на политолога Ивайло Динев . Повод за разговора е равносметката, че четири поколения на Прехода със своето крайно недоволство излизаха на улиците, за да предизвикат политическа и обществена промяна. Годините на големите граждански протести са 1990-та, 1997-ма, 2013-та..

публикувано на 18.11.24 в 16:25

Кой ще ни даде пари?!

Няма как да не сте чули по радиото, че в Конституционния съд са подадени две жалби от политически сили във връзка с нарушения на изборите (българските, да не стане някоя международна грешка!), които тъкмо отминаха, дето има една дума, още са топли.  В неделя от 19 часа в "Голямата къща на смешните хора" бистрихме тази ситуация. Понеже сме хора..

публикувано на 18.11.24 в 16:10

Архивите са живи: След Берлинската стена – 35 години по-късно

Берлин може да се окаже онова огледало на Европа, към което е добре да поглеждаме и днес. Нека опитаме да си представим какво ще отразява това огледало след години.   Архивите оживяват в "Terra Култура". След Берлинската стена, 35 години по-късно, слушаме откъси от три речи на важни личности – Джон Кенеди през 1963 г., Вили Бранд през 1989 г...

публикувано на 18.11.24 в 16:04

На гости в село Ковачица

Село Ковачица се намира в община Лом и в него живеят около хиляда човека. На 4 километра от селото е брега на река Дунав. Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района на селото се заселили бежанци от Чипровци. Те се спуснали с лодки и салове по река Тимок, а след това по течението на Дунава и се установили на брега..

публикувано на 18.11.24 в 15:20