На 8 юли Българската православна църква отбелязва Деня на Св. Прокопий, покровител и закрилник на пчелите и пчеларите.
Празникът се свързва с пчеларството. По традиция съпругите на мъжете, които се занимават с тази дейност, изпичат по два обредни хляба, за да събират пчелите много мед.
После занасят питките при кошерите, прекадяват ги с тамян и ги намазват с мед. След това отиват на църковна служба и носят паничка, която чак на следващия ден прибират вкъщи.
Смята се, че по този начин медът става изключително лековит.
Светиите, които се свързват с пчеларството, са Св. Хараламий и Св. Поркопий и двамата са използвали меда не само за храна, но и за лечение.
Отбелязването на празника на пчеларите в България и съвременното биологично пчеларство коментира в “Нашият ден“ Михаил Михайлов, президент на Сдружение “Екологично пчеларство“.
"Една от нашите структури в област Шумен чества празника наистина подобаващо. Зная какво представлява – да се освети хлябът, да се освети медът по-точно, когато се отиде в църква. Когато се събираме да честваме празниците изнасяме исторически беседи за това кои са тези светци и какво са дали за пчеларството."
Трудно ли се прави биологично пчеларство
"И конвенционалното, и биологичното пчеларство отговарят на едни и същи принципни условия. Трябва да се отглеждат пчелите природосъобразно, но при биологичното пчеларство изискванията са много по-големи.
Биологичният пчелин трябва да бъде разположен в подходящи места извън интензивно земеделие.
За съжаление много от пчелините у нас не отговарят на това условие, особено тези в Северна или Североизточна България.
От общо 5000 регистрирани пчелари една част от тях са биологични.
Чуйте Михаил Михайлов в звуковия файл.
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
В навечерието на 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Милена Шаркова от фондация "Емил Шарков" и с Венцеслав Рангелов – спортен деятел, филантроп и съосновател на фондация "Национали 94". Шаркова и Рангелов да двама души с големи сърца, които за поредна година организираха благотворителни събития в подкрепа на децата на загиналите..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза. В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата..
Вечерта на Нова година не е нужно да премине на масата пред телевизора. За да не ни е скучно, може да изготвим собствена забавна програма. За тържеството ще ви трябват дребни подаръчета, като забавни малки предмети, бонбони и вкусотийки. Помислете също колко човека ще се съберете, ще има ли деца и на каква възраст, какво ще е свободното..
Истории за семейните връзки, приятелството и утехата, която носи природата, побрани в стихове. Общо 59 на брой. Всяко едно от тях е нишка в гоблена на..
По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg