Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

110 години от рождението на Джан Карло Меноти

Снимка: Reuters

В съботната вечер на програма Христо Ботев ви представяме оперното творчество на Джан Карло Меноти

Джан Карло Меноти – италианско-американски либретист, режисьор и драматург, един от най-често изпълняваните оперни композитори на XX век. Най-успешните му творби са написани през 40-те и 50-те години. Силно повлиян от Джакомо Пучини и Модест Мусоргски, Меноти развива традицията на Веризма в операта във времето след Втората световна война. Отхвърлила атоналността и естетиката на Втората виенска школа, музиката на Меноти е лирична и прецизна в това да подчертава текстовото значение и драматичните намерения.

Подобно на Вагнер, Меноти пише либретите на всичките си опери. Той създава класическата коледна опера „Амал и нощните посетители“, заедно с над две дузини други опери, предназначени да се харесат на популярния вкус. Много от оперите на Меноти се радват на успешни продукции на Бродуей, включително две произведения, спечелили наградата Пулицър, „Консулът“ и „Светицата на Блийкър Стрийт“. Повечето му творби са с либрети на английски език, освен три заглавия, написани на италиански – „Амелия отива на бала“ (1937), „Островният Бог“ (1942) и „Последният дивак“ (1963). Той основава Festival dei Due Mondi (Фестивал на двата свята) в Сполето през 1958 и Сполето Фестивал в САЩ през 1977, на които се представят съвременни камерни творби.

В допълнение към оперите си Меноти пише музика за няколко балета, множество хорови произведения, камерна музика, оркестрова музика, включително симфония и сценични пиеси. Забележителни са кантатите „Смъртта на епископа на Бриндизи“, написана през 1963, и „Пейзажи и възпоменания“ през 1976. Последната е музикално описание на спомените на Меноти за Америка, написано за Двестагодишнината на Съединените щати. Заслужава внимание и малка меса, поръчана от Римокатолическата архиепископия в Балтимор – „Меса за съвременната английска литургия“.

Меноти преподава композиция във факултета на Музикалния институт Къртис от 1948–1955. Той също така е артистичен директор на Римската опера от 1992–1994 година и поставя оперни заглавия за известни организации като Залцбургския фестивал и Виенската държавна опера.

Автор и водещ: Милена Николаева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05