"Патагонци, тролове и още мои роднини" е най-новия пътепис на детската писателка и поетеса Петя Кокудева. Той ни отвежда до 24 различни места по света, под формата на кратки разкази, щрихи, срещи или наблюдения за човешката природа и силата на културните различия.
"Стори ми се честно още в увода да призная, че винаги има трудности и предизвикателства в нашия тип пътувания, по начина, по който ги правим. Често сме на палатка или в стар кемпер, често се загубваме, газят се реки, минаваме през места, които не сме предполагали. Има пространства за тревога и не съм от онези страшни юнаци, които изкачват планини и се срещат с вълци. – казва Петя Кокудева – Най-терапевтичната форма на живот за мен е срещата с непознати. Това също носи тревога, защото не е много предсказуем процес."
Малко са историите в нейния пътепис, в които няма замесени запознанства или изненади, свързани с човешки срещи. "Аз упорито не срещам лоши хора, имала съм неприятни случки, но по-скоро като дръпна чертата се сещам за доброжелатели и за тези, които са ни помагали в трудна ситуация." – разказва Петя Кокудев.
"Не мисля, че по бедните места хората са по-щастливи, това ми се струва повърхностно като извод – продължава Петя Кокудева – ако човек не е просто турист, вижда безкрайната мизерия, вижда ужасното положение на жената на много места и като се прибера в България си казвам – "О, аз съм в Европа".
Чуйте още от разказите на Петя Кокудева в "Какво се случва пътува".
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg