Оправдаха ли се очакванията на предварителните проучвания на агенциите – какво показват данните?
Темата коментира в “Нашият ден“ Яница Петкова от социологическа агенция “Галъп интернешънъл“.
Избирателната активност
Ниската избирателна активност изненада всички. 38,4% е избирателната активност според нашия екзитпол. Това е най-ниската избирателна активност на парламентарни избори, която сме имали досега.
Такава ситуация не е имало досега – да имаме избори след избори веднага. Може би повлияха и сезонът, и други условия, свързани с възможността за гласуване. Според мен ключовото е по-скоро разочарование от страна на гражданите и гласоподавателите в страната като цяло.
Идеята е, че те вече са казали какво са искали да бъде Народното ни събрание на предишните избори, но то не се е случило. Просто са решили да не казват втори път.
Разликата между ГЕРБ-СДС и ИТН
Тя е изключително малка, чакаме обобщение на резултатите в чужбина. Очакванията са да се даде натрупване към ИТН.
Очакванията за гласуването в чужбина също не се оправдаха. Ние очаквахме с повишаването на брой на избирателните секции в чужбина и с това, на което бяхме свидетели миналия път – 180 000 български граждани от чужбина, които подадоха гласа си, значително да се увеличи активността там.
Това, което получаваме като информация, е, че няма значително увеличаване на гласуването в чужбина, въпреки многото повече секции, които се откриха.
Всички партии са загубили най-вече заради активността. ГЕРБ миналия път е имала около 800 000 гласа при 26% резултат, сега ще има някъде около 580 хиляди.
Миналият път ИТН е имала около 17,6% резултат, сега ще има около 23-24. Тя си запазва гласовете около 570 000.
При БСП също има спад от около 100 000.
Някои от партиите запазват своя резултат като брой гласували за тях, това са протестните партии. Но гласоподавателите на другите партии по-скоро са се въздържали.
Машинното гласуване
Притеснявахме се най-вече от това и това беше основният дебат преди изборите. Тези хора дали ще бъдат възрастни, дали ще бъдат определен тип с по-ниско образование, които обикновено се притесняват от промени.
Те сякаш не се изплашиха в такава степен, колкото не се осъществиха нашите очаквания останалите хора да отидат да гласуват.
Чуйте Яница Петкова в звуковия файл.
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg