Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Яница Петкова, Галъп: Разочарованието е ключово за ниската избирателна активност

| обновено на 12.07.21 в 10:36
Яница Петкова
Снимка: личен архив

Оправдаха ли се очакванията на предварителните проучвания на агенциите – какво показват данните?

Темата коментира в “Нашият ден“ Яница Петкова от социологическа агенция “Галъп интернешънъл“.

Избирателната активност

Ниската избирателна активност изненада всички. 38,4% е избирателната активност според нашия екзитпол. Това е най-ниската избирателна активност на парламентарни избори, която сме имали досега.

Такава ситуация не е имало досега – да имаме избори след избори веднага. Може би повлияха и сезонът, и други условия, свързани с възможността за гласуване. Според мен ключовото е по-скоро разочарование от страна на гражданите и гласоподавателите в страната като цяло.

Идеята е, че те вече са казали какво са искали да бъде Народното ни събрание на предишните избори, но то не се е случило. Просто са решили да не казват втори път.

Разликата между ГЕРБ-СДС и ИТН

Тя е изключително малка, чакаме обобщение на резултатите в чужбина. Очакванията са да се даде натрупване към ИТН.

Очакванията за гласуването в чужбина също не се оправдаха. Ние очаквахме с повишаването на брой на избирателните секции в чужбина и с това, на което бяхме свидетели миналия път – 180 000 български граждани от чужбина, които подадоха гласа си, значително да се увеличи активността там.

Това, което получаваме като информация, е, че няма значително увеличаване на гласуването в чужбина, въпреки многото повече секции, които се откриха.

Всички партии са загубили най-вече заради активността. ГЕРБ миналия път е имала около 800 000 гласа при 26% резултат, сега ще има някъде около 580 хиляди.

Миналият път ИТН е имала около 17,6% резултат, сега ще има около 23-24. Тя си запазва гласовете около 570 000.

При БСП също има спад от около 100 000.

Някои от партиите запазват своя резултат като брой гласували за тях, това са протестните партии. Но гласоподавателите на другите партии по-скоро са се въздържали.

Машинното гласуване

Притеснявахме се най-вече от това и това беше основният дебат преди изборите. Тези хора дали ще бъдат възрастни, дали ще бъдат определен тип с по-ниско образование, които обикновено се притесняват от промени.

Те сякаш не се изплашиха в такава степен, колкото не се осъществиха нашите очаквания останалите хора да отидат да гласуват.

Чуйте Яница Петкова в звуковия файл.


Какви са изводите от настоящите изборни резултати можете да чуете от разговора със Стоянка Балова, член на Обществения съвет към ЦИК.
Снимка: Яница Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30