Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Георги Георгиев:

Има ли посегателство върху културно наследство на площад „20-ти юли“ в Карлово

Снимка: wikimapia.org

В центъра на Карлово се намира площад „20-ти юли“, където има паметна плоча в знак на почит към избитите на 20 юли през 1877 карловци. Тя е поставена по инициатива на младежкия парламент при СОУ „Христо Проданов“ през 2017 г. – паметен знак в града на Левски. През 1987 г. е открит този архитектурен ансамбъл – площад „20-ти юли“. Той е паметник на културата от местно значение – това е единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност, категория от местно значение. По паметника работи проектантски екип от четирима архитекти и трима художници, ръководени от Йоан Левиев.

Има ли посегателство върху културно наследство на площад „20-ти юли“ в Карлово в процеса на реконструкция и рехабилитация и защо е гражданското вълнение срещу проекта? Реконструкцията и рехабилитацията на централния площад на град Карлово предизвика гражданско вълнение в града срещу проекта. Оказва се, че не всички граждани са съгласни с това начинание.

Група жители от Карлово не одобряват премахването на трибуната в Карлово, която е част от вече започналата реконструкция и рехабилитация на пл. "20-ти юли" в града. Те изпратиха писмо, подписано от 17 интелектуалци, до Министерството на културата и Министерството на регионалното развитие и благоустройството с искане за спиране на проекта. Към писмото има приложена и подписка на около 100 души.

Стартираните дейности по реконструкцията и рехабилитацията на пл. "20-ти юли" предизвикват сигнали от гражданите – един от тях и до министъра на културата Велислав Минеков. В отговора на писмото от Министерството на културата става ясно, че в конкретния случай има нарушение на авторските права

В ефира на "Нашият ден" този казус е коментиран от един от авторите на проекта на досегашния вид на пл. "20 юли" – архитект Георги Георгиев. Той смята, че фактът, че той и неговите колеги не са били потърсени за мнение, представлява нарушение на Закона за авторските права. Освен че представлява и посегателство върху културното наследство от местно значение. Арх. Георгиев подчерта, че този уникален обект е бил оставен да се разрушава през годините.

"От много години площадът беше признат за емблема на град Карлово – приет и признат от самите карловци с много повишено самочувствие от това архитектурно-художествено дело." 

"Този факт изненада и нас самите – ние бяхме сезирани само по телефона, че централният градски площад започва да се събаря. Когато отидохме на место, видяхме, че багери и работници развалят почти всичко. 

По Закона за авторското право една реконструкция и ремонт като този в момента би трябвало да бъдат възложени на проектантския колектив, който първоначално е разработвал този проект – ние държим официално правата на този проект. Когато попитахме, те казаха "Това е инженеринг – това дори не се възлага на обществена поръчка..."

Чуйте повече от звуковия файл.

Художникът и скулптор Николина Канарова обяснява, че недоволството на гражданите е продиктувано от липсата на достатъчно публичност и обсъждане с обществеността преди започване реализацията на проекта, както и нарушаване на функциите на площада и на авторски права. Николина Канарова изказа своята позиция в "Нашият ден".

"Нарушени са основно законови разпоредби и морални норми: Първо, процедура по възлагане, което е станало без конкурс. Второ, няма широко обсъждане на обществеността и гласност. Трето, нарушени авторски права. Четвърто, подмяна на функцията на площада като място за обществени и културни изяви. Пето, премахване на сцената и подмяна на настилка от камък с бетон. Всичките тези неща са неприемливи за нас като карловци и като специалисти."

Чуйте повече от звуковия файл.

Екипът на предаването „Нашият ден“ се обърна за гледната точка и на кмета на Община Карлово Емил Кабаиванов, но получи отказ поради изключителната натовареност на общинската администрация покрай предстоящите чествания на 184-годишнината на Васил Левски. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Майката на Хърш Голдбърг-Полин води активна кампания за освобождаването на сина си, отвлечен на музикалния фестивал

София Коен: Цивилизованият свят трябва да се разтревожи

Осемнадесет страни, между които САЩ и България, излязоха със съвместно изявление, в което се призовава да бъдат освободени всички заложници, държани от "Хамас" в Газа повече от 200 дни. По същото време "Хамас" разпространи видео с израелския заложник Хърш Голдбърг - Полин, а пропалестинските протести в американските университети не стихват. Каква е..

публикувано на 27.04.24 в 12:03

Село Жеравна – забележителния архитектурен паметник

Село Жеравна се намира в полите на средния дял на Източна Стара планина, на двайсетина километра от областния център Сливен и на около 6 км от общинския си център Котел. Някога на място на днешното село е имало старо тракийско селище. За произхода на името Жеравна съществуват няколко версии: едната е, че идва от името на птицата жерав, а другата – от..

публикувано на 27.04.24 в 09:35

Кампанията за по-зелени арбитражи

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи,  за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум. Проф. Таня..

публикувано на 26.04.24 в 15:40

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20