В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет.
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена, под артистичното ръководство на маестро Марко Бати. Димитрова и Янев ще танцуват в балетната гала, която ще се състои тази вечер (26 април) на сцената на Teatro dei Rinnovati.
Българските балетни артисти ще изпълнят па де дьо на Диана и Актеон от балета "Есмералда" на Чезаре Пуни по хореографията на Мариус Петипа, както и дуета "Разбитите прегръдки" от "Пиедесталът на девиците" по хореографията на Клод Брюмашон.
Примабалерината Силвия Томова, директор на Балета на Старозагорската опера, споделя в "Артефир" за артистичния обмен между операта в Сиена и Държавна опера - Стара Загора. По думите на Томова всяка една подобна проява на български артисти е знак за това, че ние сме в световната ниша на балета.
Томова разказва за спектакъла "Лебедово езеро", с който на 23 април Старозагорската опера отбеляза предстоящия Световен ден на танца. Примабалерината Анелия Димитрова се е превъплътила в образите Одет/Одилия, а солистът на Виенската държавна опера, Денис Черевичко, е изпълнил ролята на принц Зигфрид. Преди спектакъла световноизвестният балетист е отделил време да проведе майсторски класове за артистите от операта, допълва Томова.
По думите на примабалерината една балетна трупа трябва да се ръководи плавно и претенциозно – с добра планова и кадрова политика. "Мисля, че ние това го умеем и това изключително много мотивира артистите, за да бъдат все по-добри и по-добри", изтъква Томова.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg