Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никога у нас не е имало сблъсък на идеи за управлението на страната

Георги Киряков: Имаме двама шоумени, които се борят за една и съща публика

| обновено на 16.07.21 в 10:42
Георги Киряков
Снимка: Кирил Чобанов

ЦИК окончателните изборни резултати и разпределението на мандатите в 46-ото Народно събрание. Партия "Има такъв народ" ще има 65 депутати, а ГЕРБ-СДС – 63. След разразил се скандал ЦИК взе решение да уважи заявеното от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов желание да не бъде обявяван за избран за народен представител. Парламентарната група на "БСП за България" ще бъде от 36-ма народни представители, на "Демократична България" – от 34-ма, на ДПС – от 29, на "Изправи се! Мутри вън!" – от 13. Броят на действителните гласове с отбелязан вот в квадратчето „Не подкрепям никого“ е 35 201. Няма избрани независими кандидати. 4-процентната бариера за влизане в парламента е 109 266,8 гласа. 

Коментар на тези данни, обзор и анализ на вътрешнополитически послания след изборите на 11 юли прави в "Нашият ден" политологът Георги Киряков:

Изборни резултати и разпределение на мандатите

"Нищо изненадващо, що се отнася до разпределението на мандатите. Трудна политическа ситуация, в която нито една от водещите партии не може да достигне така желаните 121 мандата в НС, за мнозинство, което да излъчи някакво стабилно, нормално ново правителство. От една страна, трудна, от друга – лесно предвидимо. Тези, които са си направили труда все пак да отидат до избирателните секции, би трябвало да ги похвалим, независимо какво са посочили. По-добре е от другия вариант изобщо да не се отиде. Това е по-симптоматичното. Трябва да се има предвид летния сезон, умората от предишните избори, невъзможността на партиите да разгърнат каквато и да е нова реторика, свързана с предложения за управление на страната и други фактори."

Липсата на политически дебат

"Това беше неизбежно. Особено на фона на двама шоумени. Ако преди имахме шоумен, който 12 години подред ни предлагаше едно и също шоу, сега вече имаме двама шоумени, които се борят за една и съща публика. Няма как в тази ситуация да очакваме смислен политически дебат. И няма как в демократична ситуация в България да очакваме смислен управленски и политически дебат. Никога у нас не е имало сблъсък на идеи за управлението на страната. Този сблъсък на идеи винаги се е случвал след избори. Защото повечето хора не са силно заинтересовани от това какъв дебат за политики ще се проведе по време на предизборна кампания. В българския политически живот от 1989 г. насам няма сериозни политически дебати за бъдещето на страната."

Бяха ли това най-честните избори

"Най-прозрачните – да. За най-честни не смея да твърдя, защото, за да са честни изборите, трябваше повечко време да се решат основните проблеми на българската демография – проблемите с купения вот, проблема с неспособността на партиите да участват в сериозен политически дебат, това е и един от най-важните проблеми – че партиите избягват да дават политически обещания, които после много трудно изпълняват или изобщо не изпълняват. Затова се стига до тези шоу изпълнения, които да отвличат по някакъв начин вниманието от съществените проблеми на страната."

Обявяването на проектокабинет и последващото оттегляне на ИТН – шоу изпълнение?

"При всички положения беше предварително режисирано, то се виждаше на екрана. Нямаше и грам съмнение, че този тип изява не е спонтанна. Това е в стила на самия Слави Трифонов. Това по-скоро е шоу, нямащо нищо общо с демократичните принципи, които той обещава втора кампания вече. Не може в демокрация, в каквато България претендира, че е, в деня след изборите веднага да представиш едно правителство

Сблъсък на шоумени

"Имаме сблъсък на шоумени и то на този етап в полза на Слави Трифонов и във вреда на Бойко Борисов. Това е битка за един и същи зрителски интерес и тук Слави Трифонов е много по-опитен от Бойко Борисов, и последният трябва да си даде сметка за това. Ако досега безалтернативно и безропотно му се даваше възможност да проявява политическия си шоу талант, то сега вече имаме сериозна конкуренция в лицето на Слави Трифонов. Категоричен съм, че Бойко Борисов ще загуби този двубой. Така че Борисов трябва да се откаже от този си стил, ако иска да се върне на политическата сцена като основно важно лице. Въпреки че малко хора вече желаят това връщане..."

Ситуацията в държавата

"Всички опции в момента са на масата, вкл. и служебният кабинет да бъде гласуван като редовен, за да продължи работата си, въпреки че това е с малка вероятност на случване. Иска се коалиционен кабинет от няколко партии, поне от партиите на протеста/на промяната, който да поеме политическа отговорност за управлението на страната. Но с лица от партиите, които да поемат тази отговорност.

Виждаме една очертаваща се много сложна ситуация, в която и ние – като дългогодишни наблюдатели на политическите процеси – много трудно се ориентираме. Сложни послания от всяка една от партиите без преговори между тях. Очакваме това, за да се избистри картината накъде върви страната. 

В противен случай ще се върви към втори предсрочни и трети парламентарни избори за тази година и към продължаващо управление на служебния кабинет, който, между другото, си върши отлично работата и няма никакви индикации да не е харесван от масовата публика."

Чуйте повече от звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40