Изглежда тази година курортното градче Баден близо до австрийската столица Виена залага на богатата си културна програма, с която привлича множество туристи и любители на изкуството. В музея „Арнулф Райнер“, кръстен на един от известните австрийски абстракционисти сега може да бъде видяна изложбата „Емилио Ведова – Алнурф Райнер: Тициан гледа“. Италианецът Емилио Ведова също е сред много известните художници, представители на абстракционизма.
Музеят е създаден от община Баден с цел обучение на млади специалисти и художници и е кръстен на Алнурф Райнер, тъй като той е родом от курортното градче. Затова и през цялата година там могат да се видят групи деца, които се обучават в различни програми за рисуване.
Името на Алнурф Райнер е познато в България и покрай опаковането на Рингтурм на Донауканал във Виена преди години. Една българска художничка – Даниела Костова също опакова през 2019 кулата на седалището на Виенската градска застрахователна група. Райнер е сред най-известните съвременни абстракционисти в света. В творбите му има много политика, той рисува много по темата за Хирошима.
Свързан е с биеналето във Венеция и оттам навярно е приятелството му с италианеца Емилио Ведова. За него е характерна черно-бялата композиция. Черното и бялото буквално се борят помежду си на платната му. А също и червеното и синьото. Работите му имат общи черти с Франц Клайн. Той също разбира творчеството си като политическо изкуство. Много от абстрактните му цикли носят политически имена като примерно серията рисувани от двете страни картини на дървени поставки под името „Берлински дневник на абсурда“ – този цикл говори за трагедията на разделения на части град. Чуйте повече за изложбата в звуковия файл от Константин Брадваров.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg