Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емилио Ведова – Алнурф Райнер: Тициан гледа

Снимка: arnulf-rainer-museum.at

Изглежда тази година курортното градче Баден близо до австрийската столица Виена залага на богатата си културна програма, с която привлича множество туристи и любители на изкуството. В музея „Арнулф Райнер“, кръстен на един от известните австрийски абстракционисти сега може да бъде видяна изложбата „Емилио Ведова – Алнурф Райнер: Тициан гледа“. Италианецът Емилио Ведова също е сред много известните художници, представители на абстракционизма.

Музеят е създаден от община Баден с цел обучение на млади специалисти и художници и е кръстен на Алнурф Райнер, тъй като той е родом от курортното градче. Затова и през цялата година там могат да се видят групи деца, които се обучават в различни програми за рисуване.


Името на Алнурф Райнер е познато в България и покрай опаковането на Рингтурм на Донауканал във Виена преди години. Една българска художничка – Даниела Костова също опакова през 2019 кулата на седалището на Виенската градска застрахователна група. Райнер е сред най-известните съвременни абстракционисти в света. В творбите му има много политика, той рисува много по темата за Хирошима. 

Свързан е с биеналето във Венеция и оттам навярно е приятелството му с италианеца Емилио Ведова. За него е характерна черно-бялата композиция. Черното и бялото буквално се борят помежду си на платната му. А също и червеното и синьото. Работите му имат общи черти с Франц Клайн. Той също разбира творчеството си като политическо изкуство. Много от абстрактните му цикли носят политически имена като примерно серията рисувани от двете страни картини на дървени поставки под името „Берлински дневник на абсурда“ – този цикл говори за трагедията на разделения на части град. Чуйте повече за изложбата в звуковия файл от Константин Брадваров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Дочев. 90 години от рождението на художника

В галерия "Райко Алексиев" се представя експозиция, в която за първи път публиката може да види до 6 юни цялостно и разностранно експонирано изкуството на един от забележителните художници на нашето време – Петър Дочев. Изложбата е посветена на 90-годишнината от рождението му. Това е един от най-важните артисти "в процесите на промяна и развитие на..

публикувано на 09.05.24 в 18:00

Започна фестивалът на детската книга в Сливен

Националният фестивал на детската книга в Сливен вече има 26-годишна история. Тази година се провежда от 8 до 10 май.  Година след година той привлича все по-голям брой автори, художници, издатели и разпространители на детски книги.  Фестивалът активира интереса към четенето. Националната награда "Константин Константинов" за над 20 години..

публикувано на 09.05.24 в 17:12

Започват нови литературни разходки в София

"Литературни маршрути – София" е проект на фондация "Прочети София". Те са безплатни и се провеждат без предварително записване. На 9 май започна шестият сезон. Маршрутите са посветени на Деня на Европа и се реализират с партньорството на EUNIC – Европейското сдружение на националните културни институти в България. Като цяло събитията от програмата се..

публикувано на 09.05.24 в 17:07

Проф. Камелия Николова: Новите български пиеси са отворени към по-значими теми

Фондация "Академия "Аскеер" обяви номинациите за тазгодишните награди "Аскеер", които се присъждат на най-добритепостижения в театралното изкуство за изминалия творчески сезон. Една от най-младите категории е категорията "Съвременна българска драматургия" – в нея се състезават нови български пиеси, поставени за първи път на професионална сцена..

публикувано на 09.05.24 в 15:31

Какво се случва на 2-ро авеню?

"Семейство Едисън от 2-ро авеню" по текстовете на Нийл Саймън е първата премиера в изцяло обновеното пространство на Театър "Азарян". Спектакълът е на Плевенския драматично-куклен театър "Иван Радоев" в партньорство с Националния дворец на културата. Режисьор е Антон Угринов, сценографията е дело на Илияна Кънчева, композитор е Милен Кукошаров...

публикувано на 09.05.24 в 12:05