Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 427

Една самодива от Странджа

Снимка: БНР

Единствената българка, носител на наградата „Грами“, има биография, достойна за филмов сериал. Родена в с. Богданово, тя върви по житейския си път ту като обикновена българка, ту като необикновен творец, покорил сърцата на публиката на всички континенти. 

Наричана “посланик на България и българската песен”, възпитаничката на школа за медицински сестри, получава първата си награда, когато е 22-годишна, на събора надпяване в с. Граматиково. Тя печели конкурса на Ансамбъла за народни песни на Българското национално радио и от 1960 г. в продължение на 30 години е негова солистка. Прави много записи за Фонда на БНР, издава няколко грамофонни плочи в “Балкантон”, снима филми за БНТ. Нейната песен "Калиманку, Денку", в обработка на Красимир Кюркчийски, впечатлява особено много швейцарския продуцент Марсел Селие, който я нарежда сред любимите си в поредицата албуми на "Мистерията на българските гласове".

Обявена за „неземен глас“, Янка Рупкина работи със световни музикални величия като Джордж Харисън, Кейт Буш, Крис де Бърг, нейна песен звучи във филм на Анджелина Джоли.

Разбира се, не всичко в живота на странджанската самодива е слава и рози. На 21 декември 1971 г. тя оцелява в жестоката самолетна катастрофа на летище София, при която загиват Паша Христова и половината музиканти от Оркестър „София“.

В епизод 427 „Трамвай по желание“ среща своята публика с неповторимата народна певица Янка Рупкина.

Чуйте предаването в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предопределено ли е кой ще се огледа в "Огледалото на вярата"?

В 2004 г. генетикът Дийн Хеймер публикува книгата си "Генът на Бога", в която твърди, че съществува ген, който предопределя доколко човек ще е склонен да търси духовното, трансцедентното и вярата. Според него, при някои хора влечението към религията е вродено.   В "Огледалото на вярата" артистичното обединение УЛТРАФУТУРО (Боряна Росса и Олег..

публикувано на 11.07.24 в 16:04

Изкуството в градска среда и слоновете в стаята

С изразът "слонът в стаята" на английски наричат темите, които по някаква причина остават необговорени и мълчаливо доминират разговора. Такива теми невинаги могат да бъдат облечени в думи, но пък добре захранват изкуството с нужното вдъхновение, а и винаги има нужда точно те да бъдат адресирани. "Девет слона" е лятна програма за изкуство в..

публикувано на 11.07.24 в 15:30

"Заплаха от ракети" – а животът продължава да тече

Как се живее под постоянната "Загроза балiстики" в Украйна питат двама млади български артисти – художничката Лекси Фльор и режисьорът Лазар Въздухарев. За да си отговорят на този въпрос, те не разчитат на въображението си, а се качват в поочукан кабриолет и потеглят към страната, в която от повече от две години се сипят ракети. Резултатът,..

публикувано на 11.07.24 в 14:51

Романът "Капризно лято" – за опитни читатели с чувство за хумор

Малък провинциален курорт и лятна скука – докато не се случва едно вълнуващо събитие. "Капризно лято" е роман, написан преди почти 100 години от чешкия писател Владислав Ванчура. Романът е безкрайно увлекателен и свеж, по думите на издателката Десислава Желева. Преводът от чешки е дело на Васил Самоковлиев, а илюстрациите в книгата са на чешкия..

публикувано на 11.07.24 в 14:26
Марио Гергинов

Изкуството в българското училище – мисия възможна

На училището с любов – там, където учителите и учениците са заедно. Срещаме слушателите на "Тerra Култура" с Марио Гергинов , зам.-директор на иновативното училище 104 СУ "Иван Богоров" . Ваканцията е за учениците. Училищното ръководство се подготвя за приема на новите гимназисти през учебната 2024/2025 година, споделя Гергинов...

публикувано на 11.07.24 в 12:50