„Огледало на историята“ е дигитален проект на музея „Теохари Антонеску“ в Гюргево, част от който е образът на Васил Левски. Проектът е развит като игра, която започва образователния си разказ с праисторически персонажи, минава през Юлий Цезар и някои от личностите в световната и европейска история, и стига до ключови румънски общественици.
Интересът на екипа от румънски специалисти, воден от директора на музея Габриел Думитру, към българския революционер се заражда по време на „Нощта на музеите“ в Русе. Авторът на дигиталната игра има български корени, което допринася за желанието им да включат знакова българска личност в „Огледало на историята“.
Самата игра представлява куиз – въпроси с няколко възможни отговора, като разбираш дали си дал верения от реакцията на изобразения персонаж, който е във фокуса на историята. Играчът има възможност и да трупа точки под формата на монети.
Отражението на Левски в огледалото е с малко по-груби черти, което първоначално буди негативна реакция у посетителите на Историческия музей в Русе, където е поместено таблото с играта. Той е прав и в градско облекло, но напълно разпознаваем. Образът му може да бъде преработен във всеки един момент, ако това е необходимо, казват създателите му. А и съществува идеята да бъдат добавени още личности от историята на България в играта, например образите на Христо Ботев и Баба Тонка.
„Огледало на историята“ включва над 40 персонажа, представени на български, румънски, немски и английски език. Устройството остава част от експозицията на Историческия музей в Русе, споделя директорът му проф. Николай Неков, като отбеляза, че това е първата подобна игра с персонификация в колекцията и на двата музея.
В звуковия файл той разказва както за играта, представляваща една основа, която екипът му има желание да развие, така и за това колко важна е тази обмяна на опит между музеите.
Изложбата "Нежността и жестокостта на битието", представена в музей-галерия "Анел" в столицата, отбелязва 50 години творческа дейност на двама изключителни български художници – Георги Данчев и Невена Луканова. Експозицията включва разнообразие от произведения, обединяващи скулптура, рисунки и колажи, които отразяват оригиналния творчески път на..
Премиерният спектакъл "Швейцария" от Джоана Мъри Смит ще се играе тази вечер на сцената на Театър 199. Началният час е 19:30, а пиесата се поставя за първи път в България. Режисьор е Владимир Люцканов, а преводът е на Златна Костова. Сюжетът ще пренесе зрителя из алпийските поляни на Швейцария, където главната героиня, известната писателка..
София филм фест е верен на традицията да бъдат представяни българските филми пред възможно най-широка и разнолика аудитория. Новият игрален филм „Залог“ на майстора на разказа Светослав Овчаров е доказателство за непрестанния стремеж към истории, които подреждат важни елементи от пъзела на българската народопсихология. Той ще открие..
"Детска история" е част от тетралогията "Бавно завръщане" на носителя на Нобелова награда за литература – Петер Хандке. В новелата авторът разказва десет години от живота на един мъж след раждането на неговото дете. Той отглежда сам своята дъщеря след раздялата с нейната майка. "Детска история" обаче е и история за самотата и отчуждението, за кризата..
Флоранс Форести беше коронясана за комик на годината на първото издание на наградите хумористичните награди "Огюст" , предаде сайтът Франсинфо. Събитието, водено от комика Себастиен Туен, се състоя в комплекса "Новият век" в Лил в рамките на фестивала на комедията Lillarious, който продължава до 9 февруари . На церемонията бяха връчени седем..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg