Търсиш своя рай на земята, в който да се оставиш на безвремието да завладее дните ти, а погледът ти да не вижда нищо друго освен от синьо по-синьо. Търсиш не почивка с класическо плажуване на „едно безкрайно ж.к.“, а душевно преживяване в оазис. Искаш всичко да е въпрос на усещания, да задоволиш сетивата си и да натрупаш впечатления, които дълго да живеят в теб. Искаш да си създадеш вкусен спомен за гледки, за които не ти трябва фотоапарат, а само умението да се вълнуваш. Търсиш и намираш „Гръцко синьо“ – не съвсем пътеводителят на Анита Димитрова, журналист и кинокритик, в който тя вече е открила всичко това и ти го подарява. Под формата на описани с отношение дестинации – традиционни и недотам известни южни, живописни острови, 32 на брой, цветни фотографии и полезни съвети за плаването по море, местната кухня и историческите забележителности.
Както пише в книгата, „перото си върху Гърция са упражнявали безброй автори – от титани като Хенри Милър и братята Даръл, през всички известни брандове пътеводители, до въодушевени аматьори“. Анита Димитрова обаче успява да отведе читателя в една друга Гърция. Нейната, донякъде позната, но и напълно различна. Тя първо е преживяна, а след това и разказана – през легендите и митовете за богове и герои, справки, направени с журналистическа точност, през погледа на критика, който улавя малките, но чаровни несъвършенства, но и през този на човека, който следва стъпките на Омир, Байрон, Казандзакис и Ленард Коен, чува музика и чете между редовете на Гърция поезия като никоя друга.
Авторката пише книгата си във време, в което всяка дестинация беше далечна, а пътуването се случваше само във фантазиите на човек. Факт, който не се усеща в не съвсем пътеводителя ѝ, но и който припомня, че до гръцкото синьо можеш да стигнеш и с книга.
Гърция трябва да се изживее, но в случая може и да се прочете. Дори така човек има възможност да се озове в таверна, в която да хапне прясно уловена риба, докато наблюдава традиционната рибарска лодка, клатушкаща се в дълбокото лазурно море.
Повече за тази Гърция Анита Димитрова разказва в звуковия файл.
Изложбата "Нежността и жестокостта на битието", представена в музей-галерия "Анел" в столицата, отбелязва 50 години творческа дейност на двама изключителни български художници – Георги Данчев и Невена Луканова. Експозицията включва разнообразие от произведения, обединяващи скулптура, рисунки и колажи, които отразяват оригиналния творчески път на..
Премиерният спектакъл "Швейцария" от Джоана Мъри Смит ще се играе тази вечер на сцената на Театър 199. Началният час е 19:30, а пиесата се поставя за първи път в България. Режисьор е Владимир Люцканов, а преводът е на Златна Костова. Сюжетът ще пренесе зрителя из алпийските поляни на Швейцария, където главната героиня, известната писателка..
София филм фест е верен на традицията да бъдат представяни българските филми пред възможно най-широка и разнолика аудитория. Новият игрален филм „Залог“ на майстора на разказа Светослав Овчаров е доказателство за непрестанния стремеж към истории, които подреждат важни елементи от пъзела на българската народопсихология. Той ще открие..
"Детска история" е част от тетралогията "Бавно завръщане" на носителя на Нобелова награда за литература – Петер Хандке. В новелата авторът разказва десет години от живота на един мъж след раждането на неговото дете. Той отглежда сам своята дъщеря след раздялата с нейната майка. "Детска история" обаче е и история за самотата и отчуждението, за кризата..
Флоранс Форести беше коронясана за комик на годината на първото издание на наградите хумористичните награди "Огюст" , предаде сайтът Франсинфо. Събитието, водено от комика Себастиен Туен, се състоя в комплекса "Новият век" в Лил в рамките на фестивала на комедията Lillarious, който продължава до 9 февруари . На церемонията бяха връчени седем..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg