Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жанрът театрален сериал в поредицата „Катарзис“ на Елица Йовчева

Снимка: Мария Цветкова / @catharsistheatresequel

Младата режисьора Елица Йовчева представя в предаването „Артефир“ идеята си за театрален сериал с поредицата – „Катарзис“. Първото представление от поредицата – „Г-ца Анна“ беше премиерно представено в Националния студентски дом, а сюжетът му се базира на историята на случая „Г-ца Анна“ на Йозеф Бройер, лекции на Зигмунд Фройд, както и на реални ситуации. В главната роля е актрисата Александра Майдавска, която изгражда многопластов образ със своята пластика, жестове, мимика, тембър и интонация. Сценографията е на Александра Йотковска, а рисунките в представлението са дело и на главната актриса. Режисьор и в ролята на псиоаналитика в представлението е Елица Йовчева:

„Аз съм и режисьор и актьор в представлението, това е лабораторен процес, това не е историческа възстановка, това е нов жанр – нещо като театрален сериал, най-накрая го реализирах като идея. Сценографията всъщност е един нагледен метод да бъде представен феноменът хистерия, като най-отдолу имаме ядрото, причината за заболяването, върху него има множество обвивки, това постепенно събличане и отмахване и достигане до първичната причина е начин, по който се представя как действа терапията. Темите близо до човека ме вълнуват по принцип, отдавна гледам на Фройд като на автор и изследовател, през чиято призма мога да надникна над тези теми, които ме вълнуват и да ги представя на сцената. Чрез подобни представления зрителят може да вникне в самия себе си.“

Александра Майдавска е главно действащо лице на сцената, която кореспондира с богатата сценография на представлението и сама рисува картините за представлението:

„Самата ми героиня – Берта – е рисувала много добре, и затова решихме да опитаме и аз да мина през това, влизайки в нейния образ, не го бях правила това от дете, седнах и започнах да рисувам. За тази роля черпих много от моята природа, от моя живот, от моя опит, за да мога да вляза в тази роля и като актриса, и като човек. Подготовката беше в самия процес на представлението. Много от нещата, които ни се случват като деца, оказват влияние по-нататък в живота ни. Самата героиня Анна е провокирала с едно издърпване на косата своето осъзнаване, метафорично всеки един от нас може да го направи.“

„Катарзис“ разказва за някои от най-известните случаи на Зигмунд Фройд, повече за първото представление от поредицата „Г-ца Анна“ разказват актрисата Александра Майдавска и режисьорът Елица Йовчева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Груев - Котарашки (вдясно) и Емил Янев

Черната кутия на българския психеделик

В епизод 535 "Трамвай по желание" среща своята публика с един гост, съставен от две творчески личности: архитектът Никола Груев и музикантът Котарашки. Никола Груев е роден на 4 септември 1979 г. Расте като момче от центъра на София. Спецификите на семейната и кварталната среда някак естествено го отвеждат до ВИАС и диплома за архитект. Творческа..

публикувано на 18.03.24 в 18:00

"Нашият живот като на кино" – премиера на "Мим-Арт" в Топлоцентрала

Едва ли има човек, който поне веднъж да не си е мечтал за живот като на кино. Ето един такъв сюжет: Мъж, раздвоен между две жени – ученическата му любов и съпругата му. Накрая силната любов между персонажите, предопределени един за друг още от деца, ги събира. Това е историята, разказана във филм, разигран на живо в едноименната постановка, която трупата..

публикувано на 18.03.24 в 16:00

Когато изкуството шепне

В СГХГ до 26 май е открита изложбата "Като шепот (Поетично политическо)". Кураторите Галина Димитрова-Димова и Ариел Райхман представят 11 автори от 9 държави, чието творчество се основава не на външно наблюдение и рационален анализ на света около нас и неговите проблеми, а на вътрешно действие и преживяване. Този специфичен поглед се явява..

публикувано на 18.03.24 в 15:58

Как пишем и говорим за архитектура днес?

Как пишем и говорим за архитектура днес? Къде е мястото на архитектурната критика в един свят, където съдържанието живее кратко, а хората стават все по-разделени? Каква е отговорността на медиите? Заедно с: д-р арх. Анета Василева, архитектурен критик и историк, арх. Зекие Емин от Фондация "Ново архитектурно наследство" и Георги Мърхов, отговорен..

публикувано на 18.03.24 в 14:30

Бутиков концерт на "Нова генерация"

Новата вълна приижда... Нова, нова – колко да е нова?! Тя е вечна особено когато става дума за митичната "Нова генерация". Моята генерация. Студената вълна. Завинаги! Над три декади от деня, в който Димитър Воев – най-популярният български член на легендарния "Клуб 27", полетя отвъд смъртта, отправи се спокоен и горд към безкрая. Един..

публикувано на 18.03.24 в 14:04