Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужна ли е трета доза от Covid ваксината и какво е постковид синдром

Ваксина
Снимка: Областна администрация - Русе

462 са новите случаи на коронавирус у нас. Процентът положителни проби вече е 2,8. Тревожни ли са тези данни и какво да предприемем?

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. д-р Радостина Александрова, вирусолог в Института по експериментална морфология, патология и антропология към БАН.

“Лятото е в разгара си, но очевидно вирусът отказа да си вземе отпуск. Делта вариантът на вируса е доста активен. Сбъднаха се прогнозите на експертите – случаите се увеличават.

Това, което можем да направимq е преди всичко да запазим спокойствие, защото вече сме минали през няколко вълни и знаем за какво става дума.

Трябва и да спазваме стриктно мерките. Трябва да попречим на разпространението на вируса, но и за да попречим на способността му да продуцира нови и нови варианти, тъй като знаем, че той мутира, когато се размножава. Сега е времето желаещите да се ваксинират, да го направят."

Какво отличава Делта варианта 

"Не мисля, че сме в състояние да разграничим симптомите на инфекция с Делта вариант. Знаем, че има много респираторни вируси. Те имат много сходна симптоматика. Има и много ентеровируси, които са в разгара си, но те също могат да предизвикат сходни реакции.

Разграничаването на симптомите в някои случаи би затруднило и специалистите. Лабораторна диагностика би могла да потвърди и да каже за кой вирус става въпрос."


Ваксинираните

"В актуализираната информация в Центъра за превенция на заболяванията в САЩ отново потвърдиха, че поставянето и на двете дози ваксини, две седмици след втората доза ни осигуряват доста висока степен на защита срещу тежко боледуване.

Едва ли някой би могъл да каже колко време продължава тази защита. Може би затихването на защитата няма да бъде с един и същи темп при различните хора.

Виждаме, че в някои страни, като Израел и Великобритания, много сериозно се предприемат стъпки към поставяне на трета доза ваксина. Това е най-вече при по-възрастни хора с различни съпътстващи заболявания."

Трета доза

"Това не е нещо ново в профилактиката, само че повечето ваксини се поставят в детска възраст. Понякога една ваксина е абсолютно достатъчна, за да осигури продължителен имунитет. В други случаи след определени периоди от време, които са различни в различните болестни причинители, може да се наложи следваща доза.

Това зависи от конкретния причинител и имунитета, който той изгражда. Но така или иначе при първата ни среща – било то със самия болестотворен агент, срещу който искаме да изградим защита, или пък предоставянето на първата ваксина – изграждаме имунитет.

Изграждаме и клетъчен имунен отговор.


По-важното обаче е друго, че след тази първа наша среща с ваксината или патогена изграждаме и т.нар. "клетки на паметта" – имунологична памет. От тук нататък вече колко дълго нашата имунна система ще помни, дали ще се налага да опресняваме нейната памет, е въпрос, на който към момента нямаме конкретен отговор.

На практика това е смисълът на третата доза и на поставяне на ваксини при хора, които вече са преболедували.

Т.нар. "постковид синдром", за който лекарите още миналата година предупредиха, беше наистина една неприятна изненада.

Определението за него е това, че се наблюдава поне един симптом, който продължава със седмици след приключване на острата инфекция.

Най-честите описани симптоми са – умора, задух, но и косопад, който продължава около три месеца и може да причини доста сериозен емоционален стрес.

Също така безпокойство и продължителни симптоми от страна на сърдечно-съдовата и дихателната система. В някои случаи може да има и по-неочаквани прояви от страна на кожата."

Чуйте проф. Радостина Александрова в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31