Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Метроном“ избра – два концерта от изминалия сезон

Първият е от програмата на Софийската филхармония, а вторият е юбилейният концерт на Людмил Ангелов.

На 17 юни в зала България Софийската филхармония под диригентството на Георги Димитров изпълни симфонията-кантата „Песен за земята“ от Густав Малер със солисти Максимилиан фон Лютгендорф – тенор и Томас Вайнхапел – баритон. Това е първото изпълнение в България на версията на творбата със солисти тенор и баритон, както и първото изпълнение в София на камерната версия на Арнолд Шьонберг.

Световната премиера на „Песен за Земята“ е била на 20 ноември 1911 година – шест месеца след кончината на композитора в „Тонхале“ Мюнхен под диригентството на Бруно Валтер и с участието на Сара Кайер – алт и Уилям Милър – тенор. Няколко години преди това през 1908 г. Малер пише на диригента: „Беше ми подарено прекрасно време и вярвам, че това е най-личното нещо от всичко, което съм създал“.

До създаването се стига, след като през 1907 г. в превод на Ханс Бетге излиза сборник със стихове на средновековни китайски поети, наречен „Китайската флейта“. Малер избира творби на прочути автори от епохата Танг от VIII век – Ли Бо, Чжан Цзи, Мън Хао-Жан и Ван Вей.

През 2003 година Георги Димитров представя на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе Симфонията на Малер, но във варианта алт – тенор. Сега той сбъдва своята идея да представи пред българската публика и версията с баритон и тенор.

Частите на Симфонията в песни, както нарича Малер творбата, са „Трапезна песен за горестите на Земята“, „Самотният през есента“, „За младостта“, „За красотата“, „Пияният през пролетта“ и „Сбогуване“. Стиховете преди всяка част представя Йоана Буковска.

Двамата солисти Томас Вайнхапел и Максимилиан фон Лютгендорф са учили в „Университета за музика и сценични изкуства“ във Виена и гостуваха в София през 2018 г. за грандиозното изпълнение на 8 симфония на Густав Малер в НДК под диригентството на Емил Табаков.

На 27 юни 2021 г. се състоя последният концерт от серията „3х20“, посветена на 60-годишнината на Людмил Ангелов. По молба на изпълнителя цялата програма премина без никакви аплодисменти. А за тази своя среща с почитателите си Людмил беше избрал творби от полски пианисти-композитори – Фредерик Шопен – балади, последвани от интересен паралел – два етюда на Шопен и веднага след всеки транскрипцията на Леополд Годовски на същия етюд, но за лява ръка. Следваха две мазурки от Александър Михаловски, Ноктюрно от Игнац Падеревски, „Искри“ от Мориц Мошковски и Голям полонез от Юлиуш Зарембски.

Разбира се, по радиото е невъзможно да не се съобщава какво звучи, затова ще се наложи да прекъсваме изпълненията, за да знае слушателят кой и какво свири.

Цикълът, посветен на юбилея на пианиста, започна на 27 април с концерт, наречен „Людмил Ангелов и приятели". Последва събитието от 6 юни, когато под диригентството на Найден Тодоров солист на концерта, посветен на Джордж Гершуин, беше Людмил Ангелов, който изпълни „Рапсодия в синьо“ и направи минирецитал с творби на прочутия американец. Разбира се, още много други концертни изяви имаше великолепният Людмил Ангелов през цялата година – концерти на различни фестивали в Пловдив и Варна, майсторски клас, а тепърва предстоят още срещи и през новия сезон.

четвъртък от 19.30 до 21.30 часа
Музикалните вечери – Метроном


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18