Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен ден на мързела

Какво поражда нежеланието да вършим работа

Снимка: pixabay

Днес е Международният ден на мързела. Говори се, че той се отбелязва вече повече от 100 години, но никой не знае точно от кога. Сигурно първите ентусиасти ги е мързяло да запишат годината.

Темата коментира в “Нашият ден“ Георги Гълов.

“Когато се каже, че човек е мързелив, винаги се предполага, че това е мъж, който седи у дома, дъвчe, пие и зяпа телевизора. Това не е мързеливец, а лентяй, който не ще да чуе за работа или за чужди проблеми. Мързеливецът е съвсем друга птица.

Лентяят става сутрин, отива на работа, прави се, че действа, но нищо не работи. Мързеливецът обратно – отива на работа и започва да се товари с поръчки. Нищо не отказва, никому не връща и не спира да говори за задачите.

Повече за разликата между мързел и лентяйство можете да чуете от звуковия файл.


Кога мързелът може да бъде сметнат за депресия и какво поражда нежеланието да вършим работа?

Темата коментира в “Нашият ден“ психологът Андрей Ганев.

“Поне в класическото схващане мързелът е една пасивност от дейност, която невинаги се възприема за здравословна. Почивката може да бъде активно ангажиране с хобита и дейности, които не ни натоварват, но не са и пълна пасивност.

Мързелът е по-скоро следствие. Може да има различни причини. Една депресия, която е отишла вече към клиничния спектър, може да изглежда като мързел.

Когато сме изправени пред определен брой задачи и не знаем какво да правим, пасивността е една от основните реакции. Отлагаме, защото просто не знаем как.

Самата способност да разделяме задачите на подзадачи, да търсим помощ, да питаме, да се интересуваме от това как се случват нещата, не само какво трябва да се случи."

Как да преборим мързела?

Едно от първите неща е, че трябва да знаем защо правим дадено нещо. Например, ако спортувам, ще съм по-здрав, по-работоспособен и ще обръщам повече внимание на семейството си. Защо тази дейност е ценна за мен."

Чуйте Андрей Ганев в звуковия файл.

Снимки: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35