Инициативата „Зелено знание“ е подета от Сдружението "Зелена България – ръка за ръка" с амбицията да даде нов живот на старите книги – на книгите, които вече сме прочели, но продължаваме да пазим в домашните си библиотеки. Целта е в рамките на програмата да бъдат събрани и дарени около 50 000 книги.
Идеята обединява десетки книжарници в страната, в които всеки може да дари старите си книги, а в замяна да получи ваучер за отстъпка в цената при бъдеща покупка.
Организаторите имат ангажимента да съберат и сортират дарените книги и да ги предадат безвъзмездно на читалища, училища, библиотеки, социални домове и други организации, които са заявили желание да получат дарение.
Физически остарелите книги, които са негодни за по-нататъшна употреба, няма да отидат в кофите за битови отпадъци, а ще бъдат предавани за рециклиране, уточняват организаторите.
Програмата се осъществява в София, Плевен, Габрово, Велико Търново, Варна, Бургас и Пловдив.
Списъкът на книжарниците, които са партньори по проекта в конкретния град, е публикуван на онлайн платформата https://zelenoznanie.com. На същия адрес се приемат и заявките на кандидатите да получат от дарените книги.
Кампанията „Зелено знание” продължава до 31 август.
Чуйте разговора с Диана Сивинова, ръководител на проекта, в звуковия файл.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg