Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За пътя на академичното предприемачество

Снимка: фондация „Карол знание“

Темата за отпадните води и вредите, които причиняват, обикновено се актуализира лятно време, когато развали почивката на туристите, причинявайки им остри стомашни инфекции. Истината е, че вредите са много повече, но разговорът обикновено стига до необходимостта от изграждане на скъпоструващи пречиствателни станции. 

Оказва се обаче, че не е необходимо пречистването на отпадни води непременно да е скъпо и сложно.

Д-р Росен Иванов
Д-р Росен Иванов от Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ е разработил конструирана влажна зона, която, моделирана по подходящ начин, може да пречиства различно по състав замърсяване като азот, фосфор и органични вещества, характерни за битови отпадъчни води, води, съдържащи тежки метали, токсични елементи и нефтопродукти. Зелената енергия може да се генерира, дори ако през системата протича чиста вода.

Д-р Росен Иванов спечели с проекта си приза „Предприемач в науката“ с паричен фонд от 30 хил. лева на фондация „Карол знание“. Той е участник в програмата „Предприемач в науката“ на фондацията и е първият, който предлага създаване на spin-off с Минно-геоложкия университет.


Повече за проекта и за това какво представляват тези компании – посредници между научните лаборатории и практиката, чуйте от разговора с д-р Росен Иванов, който освен с наука се занимава и с доброволческа дейност, бил е заместник-председател на Българския съюз на трансплантираните и помага в организирането и провеждането на различни инициативи, като Национални игри за трансплантирани и диализирани, Парад на донорството, Коледни тържества за трансплантирани деца и различни обучителни семинари за трансплантирани.


Като най-честа причина да търсят реализация навън младите учени у нас посочват невъзможността да се развиват и да осъществяват иновациите, които създават.

Този проблем адресира фондация „Карол знание“ с програмата „Предприемач в науката“ – тя насърчава проекти, които въздействат върху обществото или околната среда и подкрепя усилията за изграждане на устойчива икономика, базирана на образование, научни изследвания и иновации.

Срещали сме публиката с друг носител на приза „Предприемач в науката“ д-р Илиян Попов и неговата иновация – „Oxymet – екологична батерия магнезий-въздух за индустриално приложение“.

Тази година програмата, освен за докторанти, е отворена и за студенти. За тазгодишното ѝ издание разказва Милена Петкова, изпълнителен директор на фондация „Карол знание“.

Снимки: фондация „Карол знание“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20