Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Среща със световноизвестния баритон Желко Лучич

7
Желко Лучич в „Тоска“
Снимка: Държавна опера - Стара Загора

„Аз много уважавам българската оперна школа и българските оперни певци. Защото имате едни от най-великите имена на операта от 50-те и 60-те години! Сигурно ще пропусна някого, но мисля за Гена Димитрова, Гяуров, Гюзелев, Райна Кабаиванска, Борис Христов, Анна Томова-Синтова, толкова много са и всички те са прекрасни певци! И дори само заради това трябва човек да дойде тук да засвидетелства уважението си“ – това каза Желко Лучич, който пристигна у нас по покана на Огнян Драганов за летния сезон на Старозагорската опера, за спектакъл на „Тоска“ на Пучини.

Желко Лучич и Цветелена Василева в „Тоска“
Световноизвестният певец прие да разговаря със Снежина Здравкова.
В звуковия файл чуйте какво сподели той.


Пътят към сцената за Лучич започва случайно. Когато бил в основно училище търсели хористи. Попитали в класа „Ти познаваш ли някой гласовит“. Отишъл на проба, професорът го изпитал да види какъв глас е. „Каза, че съм баритон. „Иди ето там“ – ми каза. Идеята ми никога не е била да ставам професионалист, но исках да пея в хор“. После го изпращат при Доротея Спасич, която е преподавателка по оперно пеене. Учи с нея, завършва музикално училище. И идва периодът за работа с Бисерка Цвеич.

През 1993 г. е в състава на операта в Нови Сад и изпълнява партията на Силвио от „Палячи“ на Леонкавало.
„Изобщо не знаех къде съм попаднал. Не виждах нито публиката, нито диригента, само гледах да стигна до края“ – смее се Лучич. Следват бързо дебюти в „Любовен еликсир“, „Лучия ди Ламермур“, „Травиата“, „Фауст“.

Ивайло Михайлов и Желко Лучич в „Тоска“
През 1997 г. печели конкурса „Франсиско Виняс“ в Барселона. От 242 певци той е с първа награда. „Дойдоха импресарии, директори на опери и така започна всичко. Първото предложение беше в Барселона да пея Онегин – 1998 г. Ето така започна“.

После десет години е член на Франкфуртската опера, където се утвърждава като вердиев певец. Започват покани за различни световни театри. Слушателите на програма „Христо Ботев“ може би ще си спомнят няколко директни излъчвания от сезоните на „Еврорадио“ на спектакли с негово участие, като последните са „Отело“ и „Макбет“ на Верди.
Желко Лучич е роден на 24 февруари 1968 г.

Желко Лучич в „Тоска“
Дали ще го чуем отново у нас?
„Не знам със сигурност. Но има проекти. Пак. Поначало трябваше да пея в Стара Загора, в „Бал с маски“, но заради ситуацията с корона вируса промениха идеята и дойдох за „Тоска“. Постановката на „Бал с маски“ си е тук, ние трябва да направим представлението. И аз искам да го направя. Кога ще се случи това, не знам. Ще видим. Много вероятно е следващата година да бъда пак тук. Може би с камерен концерт заедно с моята скъпа колежка госпожа Веселина Кацарова, която е артистичен директор. Та може би един концерт, може би едно представление на „Бал с маски“. Но не смятам да приключа с това! Може би ще дойда също така в София, човек никога не знае“.
В звуковия файл чуйте още от разговора на Желко Лучич със Снежина Здравкова.


Освен интервюто, може да слушате и изпълнения на Желко Лучич на 1 септември от 14 часа в предаването „Музик мания“ по програма „Христо Ботев“

Снимките са предоставени от Държавна опера - Стара Загора


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18