Боклукът, който (не) стига до морето или какво се случва с пластмасовата бутилка, купена от магазин в района на южното Черноморие.
Темата коментира в “Нашият ден“ Евгения Ташева от екип “Нулеви отпадъци” на екологично сдружение “За Земята”, боклуколог по призвание и вехтошар по душа.
“Много притеснителен е фактът, че разделното събиране липсва в някой ключови общини по нашето Черноморие, защото там е директен източник на пластмасово замърсяване към морето.
Погледнах част от обществено достъпните данни какво се случва в тези общини. Нищо не говори за наличието на разделно събиране там.
Созопол, Приморско и Царево са обединени в едно сдружение и експлоатират заедно едно депо, на което му остават 4-5 години живот, докато се запълни. И ако продължават да декларират около 1% рециклиране годишно, както е през последните няколко години, то очевидно този капацитет ще се изчерпи много бързо.
И това не е единственият проблем, по-сериозният въпрос е – защо не се изпълняват изискванията на Закона за управление на отпадъците?! Той изисква всички населени места с жители над 5000 души и тези, които са курорти, независимо от броя жители, да имат разделно събиране.
В самата програма за управление на отпадъците на Община Созопол е записано, че точно тази фирма РТК се занимава с разделното събиране и са вписани едни цели за повишаване на резултатите, но както виждаме от реалните данни, явно не се случва.
Винаги казвам едно и също – когато излизате, не си забравяте ключовете и телефона. По същия начин си направете навик да си носите собствена бутилка за вода, собствена чаша, ако консумирате напитки навън в движение и собствена торбичка за пазаруване. Това са елементарни неща.
Това, което моите източници от Черноморието ми казаха, че къмпингите имат сериозен проблем, защото те желаят да има разделно събиране, но няма фирми, които да желаят да извършват тази услуга. Отново стигаме до паричните потоци.
Няма да се уморя да повтарям това, което е казано от консултанти и от Световната банка в един доклад от преди две години, поръчан от Министерството на финансите на България, който оценява разходите за определяне на отпадъците в България – там се казва, че всъщност ние, като местни жители, заплащаме едно количество опаковки, което е попаднало в смесените отпадъци.
Дали поради нашата недобросъвестност, или поради липса на достъп до контейнери за разделно събиране, още когато закупим стоката в магазина, плащаме и опаковката, и нейното бъдещо рециклиране и разделно събиране. Въпросът е, че когато няма такова разделно събиране или то не е достъпно до всеки един човек, опаковката попада в смесения отпадък и плащаме втори път за нея с такса битови отпадъци.
Чуйте Евгения Ташева в звуковия файл.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg