Боклукът, който (не) стига до морето или какво се случва с пластмасовата бутилка, купена от магазин в района на южното Черноморие.
Темата коментира в “Нашият ден“ Евгения Ташева от екип “Нулеви отпадъци” на екологично сдружение “За Земята”, боклуколог по призвание и вехтошар по душа.
“Много притеснителен е фактът, че разделното събиране липсва в някой ключови общини по нашето Черноморие, защото там е директен източник на пластмасово замърсяване към морето.
Погледнах част от обществено достъпните данни какво се случва в тези общини. Нищо не говори за наличието на разделно събиране там.
Созопол, Приморско и Царево са обединени в едно сдружение и експлоатират заедно едно депо, на което му остават 4-5 години живот, докато се запълни. И ако продължават да декларират около 1% рециклиране годишно, както е през последните няколко години, то очевидно този капацитет ще се изчерпи много бързо.
И това не е единственият проблем, по-сериозният въпрос е – защо не се изпълняват изискванията на Закона за управление на отпадъците?! Той изисква всички населени места с жители над 5000 души и тези, които са курорти, независимо от броя жители, да имат разделно събиране.
В самата програма за управление на отпадъците на Община Созопол е записано, че точно тази фирма РТК се занимава с разделното събиране и са вписани едни цели за повишаване на резултатите, но както виждаме от реалните данни, явно не се случва.
Винаги казвам едно и също – когато излизате, не си забравяте ключовете и телефона. По същия начин си направете навик да си носите собствена бутилка за вода, собствена чаша, ако консумирате напитки навън в движение и собствена торбичка за пазаруване. Това са елементарни неща.
Това, което моите източници от Черноморието ми казаха, че къмпингите имат сериозен проблем, защото те желаят да има разделно събиране, но няма фирми, които да желаят да извършват тази услуга. Отново стигаме до паричните потоци.
Няма да се уморя да повтарям това, което е казано от консултанти и от Световната банка в един доклад от преди две години, поръчан от Министерството на финансите на България, който оценява разходите за определяне на отпадъците в България – там се казва, че всъщност ние, като местни жители, заплащаме едно количество опаковки, което е попаднало в смесените отпадъци.
Дали поради нашата недобросъвестност, или поради липса на достъп до контейнери за разделно събиране, още когато закупим стоката в магазина, плащаме и опаковката, и нейното бъдещо рециклиране и разделно събиране. Въпросът е, че когато няма такова разделно събиране или то не е достъпно до всеки един човек, опаковката попада в смесения отпадък и плащаме втори път за нея с такса битови отпадъци.
Чуйте Евгения Ташева в звуковия файл.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg