Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможен ли е устойчив туризъм край Дунав

Снимка: vidin.bg

Кои са добрите примери за устойчив туризъм в Дунавския туристически район?

Темата коментира в “Нашият ден“ Гавраил Гавраилов, социолог и експерт по социално предприемачество.

“Дунавският туристически регион е най-големият в страната, но за съжаление с най-малко гостуващи туристи. Едва 2% от българския туризъм е концентриран покрай р. Дунав.

Потенциалът е огромен. Хората са много гостоприемни, има изключително запазена природа. Има и много проблеми, свързани с демографското изоставане и липсата на добра инфраструктура, но те могат да бъдат решавани в движение.

Река Дунав

В момента към територията на региона и особено край дунавския път е по-безопасно да минеш с колело, отколкото с автомобил. Някои от главните пътища вече са в добро състояние. Всички очакват изграждането на АМ “Хемус“ и на връзките с р. Дунав. Хубаво е да има и мостове край самата река, за да можем да свържем допълнително България с нашия най-голям естествен партньор – Румъния.

Може би най-доброто място за трети мост на р. Дунав е при Свищов. Със сигурност има нужда от още два моста – при Силистра и Оряхово. По този начин наистина страната ще се отпуши на Север и ние няма да възприемаме р. Дунав само като граница, а и като възможности за развитие.

Културни възможности

Всички знаем, че модерното усещане за култура в България и европейската цивилизация е пристигнала тук, благодарение на водите на р. Дунав.

За съжаление в последните години сме обърнали гръб на този елемент от нашето развитие, но все още в Дунавските градове това усещане за европейска култура е живо. Оптимист съм, че един от възможните варианти за развитие на региона е свързан с популяризиране на високата култура.


Събития

Естественият център на културен живот е Русе, но и в останалите градове край Дунав има достатъчно културни събития, които биха привлекли интереса на туристите.

Със сигурност местните празници са много колоритни, панаирните дни. От днес стартират панаирните дни в Белене и следващите няколко дни градът ще бъде пълен с туристи. Това допринася допълнително за развитието и облика на региона. Не на последно място, когато говорим за култура, трябва да обърнем внимание на местната храна и вино, които са много подценявани в последните години, но крият невероятен потенциал за развитие.“

Чуйте Гавраил Гавраилов в звуковия файл.


Снимки: БНР, Незабравка Кирова, vidin.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сирма Пенкова

Къде са лудите творчески идеи на комуникационната индустрия?

"КМаркетингFactbook" издаде своя годишен бизнес доклад за най-големите комуникационни агенции. Какво е лицето на комуникационната индустрия през 2024 година, се пита редакторката и автор на изданието журналистката Сирма Пенкова от "Капитал", и търси отговор в бизнес класацията на най-големите групи и агенции по дейности в България, в анализа на ролята..

публикувано на 29.12.24 в 09:00
Св. Стефан

Аларма празнува Стефановден

На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..

публикувано на 27.12.24 в 20:09

Аз не съм никакъв фил, освен човекофил – посланията на Екзарх Стефан

Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..

обновено на 27.12.24 в 11:54

2024 година през очите на правните консултанти в "Законът и Темида"

Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..

публикувано на 27.12.24 в 10:56

Една кооперация, един дом: Радостите на споделеното съседство

В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..

обновено на 27.12.24 в 10:51