Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможен ли е устойчив туризъм край Дунав

Снимка: vidin.bg

Кои са добрите примери за устойчив туризъм в Дунавския туристически район?

Темата коментира в “Нашият ден“ Гавраил Гавраилов, социолог и експерт по социално предприемачество.

“Дунавският туристически регион е най-големият в страната, но за съжаление с най-малко гостуващи туристи. Едва 2% от българския туризъм е концентриран покрай р. Дунав.

Потенциалът е огромен. Хората са много гостоприемни, има изключително запазена природа. Има и много проблеми, свързани с демографското изоставане и липсата на добра инфраструктура, но те могат да бъдат решавани в движение.

Река Дунав

В момента към територията на региона и особено край дунавския път е по-безопасно да минеш с колело, отколкото с автомобил. Някои от главните пътища вече са в добро състояние. Всички очакват изграждането на АМ “Хемус“ и на връзките с р. Дунав. Хубаво е да има и мостове край самата река, за да можем да свържем допълнително България с нашия най-голям естествен партньор – Румъния.

Може би най-доброто място за трети мост на р. Дунав е при Свищов. Със сигурност има нужда от още два моста – при Силистра и Оряхово. По този начин наистина страната ще се отпуши на Север и ние няма да възприемаме р. Дунав само като граница, а и като възможности за развитие.

Културни възможности

Всички знаем, че модерното усещане за култура в България и европейската цивилизация е пристигнала тук, благодарение на водите на р. Дунав.

За съжаление в последните години сме обърнали гръб на този елемент от нашето развитие, но все още в Дунавските градове това усещане за европейска култура е живо. Оптимист съм, че един от възможните варианти за развитие на региона е свързан с популяризиране на високата култура.


Събития

Естественият център на културен живот е Русе, но и в останалите градове край Дунав има достатъчно културни събития, които биха привлекли интереса на туристите.

Със сигурност местните празници са много колоритни, панаирните дни. От днес стартират панаирните дни в Белене и следващите няколко дни градът ще бъде пълен с туристи. Това допринася допълнително за развитието и облика на региона. Не на последно място, когато говорим за култура, трябва да обърнем внимание на местната храна и вино, които са много подценявани в последните години, но крият невероятен потенциал за развитие.“

Чуйте Гавраил Гавраилов в звуковия файл.


Снимки: БНР, Незабравка Кирова, vidin.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кръстът между вярата, надеждата и любовта

На 14 септември Църквата отбеляза Въздвижението на честния и животворящ кръст Господен. Преди Христос кръстът е символ на безчестие и позорна смърт. Със страданията и изкупителната Си жертва Спасителят освещава кръста. След Неговата смърт кръстът вече е символ на жертвена любов и победа над злото. А на 17 септември се отбелязва денят на св. Вяра,..

публикувано на 15.09.24 в 09:30

Млади зеленчуци

Деница и Радослав Гетови живеят в Долни Дъбник и имат малко производство на зеленчуци. За семейството и двете им деца работата в градината е начин да постигнат баланс. Учат се на всичко за земеделието в движение и са щастливи от изборите и възможностите, които земята им предоставя. Децата им се учат на това откъде идва храната, сеят семенца и..

публикувано на 14.09.24 в 13:20
Н. Пр. Йоси Леви Сфари и Михайлина Павлова

Н. Пр. Йоси Леви-Сфари: Голямото предизвикателство е да направим разграничението между добро и зло

" Студентите и учениците трябва да знаят, да учат, да бъдат добри човешки същества. Да допринесат за общността и да се защитят от омразата, от дезинформацията, която се разпространява по целия свят. Когато ние започвахме да учим преди години, беше доста различно спрямо днешния ден. Предизвикателствата, пред които са изправени нашите деца, са много..

публикувано на 13.09.24 в 17:50

Анна Мурашенко: Най-грубият въпрос към ветеран е "Колко човека си убил"

Как да разговарят журналистите с ветерани, завърнали се от плен в Русия, и кои са най-честите грешки, които могат да бъдат допуснати, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Анна Мурашенко , основател на благотворителния фонд "YOUkraine" "Когато се срещаме с герой от фронта, на първо място, трябва да видим в него човека, личността...

публикувано на 13.09.24 в 16:00

Незаконното и опасно строителство в центъра на София след проверката на ДНСК

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73,  в продължение на месеци води жителите на района към състояние на безизходица. На 19 юли в "Законът и Темида" разгледахме частния случай на Велина Иванова, която се обърна към екипа на предаването след поредица от сигнали към администрацията на Община..

публикувано на 13.09.24 в 15:25