На вълните на програма „Христо Ботев“ директно от Варна на 9 септември от 19 часа ще прозвучи концерт на виолончелиста Доминик дьо Вилианкур. В модула „Изкуството на Барока“ в две вечери той представя интеграл на Виолончеловите сюити от Йохан Себастиан Бах. На 9 септември ще бъдат изпълнени Сюита за соло виолончело № 4 в Ми бемол мажор, № 2 в ре минор и № 6 в Ре мажор.
Доминик дьо Вилианкур е световноизвестен виолончелист, композитор и диригент. Концертирал е в повече от 40 страни. За своите творби Вилианкур се вдъхновява от арабски, арменски, тибетски теми и пресъздава впечатления от пътешествията си в Сахара, Йемен, Централна Азия, Индия, Кавказ. Обявен е за почетен професор в Китай и почетен гражданин на Севастопол (Украйна). По покана на Валентин Берлински (дългогодишен виолончелист на квартет „Бородин“), Вилианкур изнася концерти в Русия и участва в журито на Международния конкурс за струнни квартети „Шостакович“ в Москва. Поканен е в Академията Киото-Кансай (Япония) и на фестивала в Милуоки (САЩ) с Fine Arts Quartet.
От 1984 година Вилианкур преподава в Парижката консерватория и е удостоен със званието Кавалер на националния орден за заслуги на Франция. Доминик дьо Вилианкур свири на виолончело „Галиано“ от 1754 година.
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg