Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христофор Караджов: САЩ закъсняха с изтеглянето си от Афганистан

Талибаните стоят на стража на контролно -пропускателен пункт в Кабул, Афганистан, 8 септември 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС



Двадесет години след атентатите на 11 септември и нахлуването на САЩ в Афганистан, президентът на САЩ Джо Байдън изтегли американското присъствие в Афганистан. След трилиони долари и стотици жертви, днес Афганистан отново е Ислямско емирство, а талибаните владеят цялата страна и представиха правителството си.Какви са уроците от тези 20 години, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Христофор Караджов, преподавател по журналистика в Калифорнийския университет в САЩ.

„Когато войната в Афганистан започна, след атентата на 11 септември 2001 година, президентът Буш  каза, че промяната на режима там може да отнеме между седмица и месеци, дори и година. Както виждаме отне 20 години и пак се върнахме на изходна позиция, поне от гледна точка на управлението на Афганистан. Макара че Афганистан вече не е същата държава. Афганистанците усетиха вкуса на демокрацията, макар и развален от колосалната корупция там“

Корупцията в Афганистан

„И в Афганистан, както и в Ирак, бяха влагани средства буквално безотчетно, на ниво рота и капитан. Там се даваха куфарчета с пари, които отиваха при съответните лидери, за да се омиротвирява една или друга провинция, село и т.н. и това не е метафора, това беше механизъм. Сегашният им президент избяга с милиони в куфара си.  Това не беше тайна за никого и не властта, а парите развращават. Това е тъжната истина за Афганистан. Да се надяваме, че ще има достатъчно икономически лостове, с които да се контролира властта на талибаните, защото те не са глупави и искат това „кранче“ с пари да достига до Афганистан. Най-лошият вариант е държавата да се хлъзне в гражданска война.“

Няма да изграждаме нация

„Много по-лесно се окупира една държава, отколкото да се променят порядките в нея и то не защото хората там са диви, глупави или нецивилизовани, а просто, защото има общества, които функционират по по-различен начин от представите на останалия свят. Такива общества се противопоставят на всеки опит отвън да им се налагат начини на живот, модел за поведение или управление.“

Опасността от тероризъм

„Според мен, талибаните не биха допуснали да бъдат асоциирани с някакви бъдещи актове на тероризъм, защото знаят, че ако се случи терористичен акт на американска територия или на територията на съюзници на САЩ, САЩ и съюзниците им са способни на бърза ответна атака, така че талибаните ще внимават оттук нататък по отношение на тероризма. По-важно е да бъдат контролирани за спазване на човешките права в Афганистан. И САЩ, и Европа имат икономическите лостове да го направят. Ако Афганистан влезе в някакви приемливи рамки, мисля че талибаните ще се радват на доста стабилна власт. Няма да бъде прекрасна държава по нашите западни и демократични разбирания, но няма да бъде и държава, която ще разпространява тероризъм. Това все пак е надежда, а как ще стане, все още не е съвсем ясно. Този наивитет на Запада, че всичко може да се постигне със сила се оказа неправилен. Америка си тръгна със закъснение от Афганистан и по несполучлив начин. Но поне си тръгна. Байдън дръпна лейкопласта от раната, която сега кърви, но дали кървенето ще спре и раната ще зарасне, предстои да видим.

Чуйте целия разговор в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..

обновено на 22.01.25 в 14:08

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..

обновено на 22.01.25 в 12:57

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..

публикувано на 22.01.25 в 12:48
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29

Бабинден в АГ "Майчин дом"

На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..

публикувано на 22.01.25 в 12:04