Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалният живот на моноспектакъла „Мъжка задушница“

Снимка: ДТ „Сава Огнянов“ - Русе

Създаден във време на пандемия, моноспектакълът „Мъжка задушница“ постави началото на фестивалния си живот. След като беше представен на Лятната сцена в Созопол пред публиката на 37-ите Празници на изкуствата „Аполония“, спектакълът поема към Пловдив, София и Враца.

Режисьор на „Мъжка задушница“ е Емил Бонев, а в главната роля е актьорът Николай Урумов. Постановката пресъздава живота на българския революционер и общественик от края на XIX век поп Минчо Кънчев Стоянов. Тя се базира на книгата му „Видрица“, чийто ръкопис се пази в Народната библиотека.

В книгата поп Кънчев разказва за живота си, за революционните комитети, за делото и идеите на Левски, от които е силно запален, за Старозагорското въстание, за заточението си в Диарбекир, за идеалите си и първите години на свободна България. Тя съхранява житието, родовата хроника, мемоарите, пътеписите, записките и кореспонденцията му. Емил Бонев отсява 47 страници, от общо 2200, които превръща в „Мъжка задушница“.

„Да влезеш в кожата на поп Минчо Кънчев, на един такъв чудак, на един своеобразен наш, български барон Мюнхаузен, никак не е лесно, защото всичко описано от него е неговото житие и битие. Всичко това е преживяно, изживяно. Няма нито един литературен похват на някаква художествена измислица. Това са биографични, конкретни хора, срещи, имена, дати, действия, случки, личности. Това ти трябва да го понесеш на гърба си като видрица – една торба, в която има всичко“, сподели в „Арефир“ Николай Урумов.

В моноспектакъла актьорът пресъздава 16 образа, като най-силен остава този на поп Минчо Кънчев. За да узрее за него, Урумов има нужда от 10-годишна подготовка. В крайна сметка той представя превратностите на личната съдба на героя и събитията, на които става свидетел, с присъщото за поп Кънчев чувство за хумор.

Краят на „Мъжка задушница“ е начало за всеки, който гледа моноспектакъла. Именно там въпросът „Докога????“ отеква в зрителя, дълго след като завесите бъдат спуснати.

Постановката е на Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе. Сценографията и костюмите в нея са дело на Виолета Радкова. Музиката на живо е в изпълнение на Светла Петкова.

Николай Урумов ще влезе в образа на поп Минчо Кънчев на:

• 18 септември в Пловдив на „Сцена на кръстопът“;

• 29 септември в парка на Военна академия в рамките на фестивала „София моно“;

• 3 октомври на Фестивала на малките театрални форми във Враца.

Повече за „Мъжка задушница“ Николай Урумов разказва в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нежността и жестокостта на битието в галерия “Анел”

Изложбата "Нежността и жестокостта на битието", представена в музей-галерия "Анел" в столицата, отбелязва 50 години творческа дейност на двама изключителни български художници – Георги Данчев и Невена Луканова. Експозицията включва разнообразие от произведения, обединяващи скулптура, рисунки и колажи, които отразяват оригиналния творчески път на..

публикувано на 04.02.25 в 17:35

Театър 199 представя "Швейцария" от Джоана Мъри Смит

Премиерният спектакъл "Швейцария" от Джоана Мъри Смит ще се играе тази вечер на сцената на Театър 199. Началният час е 19:30, а пиесата се поставя за първи път в България. Режисьор е Владимир Люцканов, а преводът е на Златна Костова. Сюжетът ще пренесе зрителя из алпийските поляни на Швейцария, където главната героиня, известната писателка..

публикувано на 04.02.25 в 17:25

Първи поглед към 29-ия Международен София филм фест и българските филми

София филм фест е верен на традицията да бъдат представяни българските филми пред възможно най-широка и разнолика аудитория. Новият игрален филм „Залог“  на майстора на разказа Светослав Овчаров  е доказателство за непрестанния стремеж към истории, които подреждат важни елементи от пъзела на българската народопсихология. Той ще открие..

публикувано на 04.02.25 в 15:39

Театрална интерпретация на "Детска история" от Петер Хандке

"Детска история" е част от тетралогията "Бавно завръщане" на носителя на Нобелова награда за литература – Петер Хандке. В новелата авторът разказва десет години от живота на един мъж след раждането на неговото дете. Той отглежда сам своята дъщеря след раздялата с нейната майка. "Детска история" обаче е и история за самотата и отчуждението, за кризата..

публикувано на 04.02.25 в 15:06
Флоренс Форести

Флоранс Форести получава голямата награда "Огюст" за комедийно творчество

Флоранс Форести беше коронясана за комик на годината на първото издание на наградите хумористичните награди "Огюст" , предаде сайтът Франсинфо. Събитието, водено от комика Себастиен Туен, се състоя в комплекса "Новият век" в Лил в рамките на фестивала на комедията Lillarious, който продължава до 9 февруари . На церемонията бяха връчени седем..

публикувано на 04.02.25 в 14:30