С два концерт – на 17 септември в Плевен в зала „Емил Димитров“ на читалище „Съгласие 1869“ и на 18.09 в София в зала „България“ ще завърши майсторският клас на преподавателя в „Моцартеума“ в Залцбург Марио Диаз. Диригент и на двата концерта ще бъде Найден Тодоров. В Плевен пристигнаха млади певци от Япония, Корея, Италия, Испания, Австрия, Германия. От 9 до 16 септември те ще усъвършенстват уменията си. Ще ги съпровожда пианистката Вяра Шуперлиева, която от дванадесет години преподава и тя в университета в града на Моцарт.
Този майсторски клас се провежда по идея на оперния певец Георги Султанов, председател на сдружение „Артем“. От него идва и идея за международен диригентски конкурс на името на Артур Никиш. Той трябва да се проведе през месец юни догодина отново в Плевен, отново в партньорство с Плевенската филхармония, като програмата на конкурса включва работа с певци. И Георги Султанов и Любомир Дяковски – директорът на Плевенската филхармония се надяват сътрудничеството с прочутия „Моцартеум“ да продължи.
Снежина Здравкова се срещна с нея по време на майсторския клас на Александрина Пендачанска в Созопол.
Проф. Марио Диаз е роден в Чили. Повече от десет години той преподава в „Моцартеум“ в Залцбург. Учил е с Николай Геда в Стокхолм и това е определило съдбата му. За него той е „не само велик певец, не само много, много интелигентен маестро, певец-стратег, но и най-великият човек, когото съм срещнал в живота си“. В сценичния си път е срещал Биргит Нилсон и Юси Бьорлинг, Лучано Павароти и Джузепе Джакомини.
Заедно със Снежина Здравкова се срещнахме с Марио Диаз, малко след като кацна в София. В звуковия файл чуйте какво разказа.
Амалгама от събития! Случайно или не 27 януари – рожденият ден на безспорния музикален гений Волфганг Амадеус Моцарт, се превръща в пресечна, но и отправна точка за мащабни музикални, интердисциплинарни и образователни проекти. Техен създател, вдъхновител и двигател е Йордан Камджалов, безрезервно подкрепян от Мая Василева-Четрокова. Едно..
Музика: Джанин Тезори Либрето: Джордж Брант Първо изпълнение: 18 октомври, 2023, Център за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон Действащи лица: • Джес – мецосопран • Ерик – тенор • Сензър – баритон • също Джес – сопран • Командир – бас-баритон Първо действие Джес е пилот на изтребител F-16. Служи в Ирак и обича това, което прави...
Държавна опера – Бургас посвещава своята "Виенска гала" на 200 години от рождението на Йохан Щраус – син. Събитието е второ в програмата на Операта за тази година и ще бъде представено на 7 февруари от 19 часа . В оперетната гала богатството на своите тембри и емоционално сценично присъствие ще представят: сопраните Людмила Михайлова,..
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук ... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg