Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо някои родители избират домашното образование

Снимка: Pixabay

Домашното образование е факт в България от близо 20 г., когато е основана и Асоциацията за домашно образование. Изборът правят родителите, които държат на образованието, но не са съгласни с училищния модел.

Кои са програмите, по които учат децата, и какво представлява процесът на домашно образование?

Темата коментира в “Нашият ден“ Петър Порумбачанов, председател на Асоциацията за домашно образование. Той има четири деца, които се обучават вкъщи, и е учител по история.

“Радвам се за пътя, който извървяхме, и битките, които преминахме. Бих го направил отново.

Системата на конвенционалното образование е твърде тромава и не успява да внедри всички добри практики и тенденции по отношение на педагогиката. Семейството е доста по-гъвкава единица и много бързо може да смени курса, когато види, че има различни практики, които дават добри резултати.

В конвенционалната система има стандартизиран план, който трябва да се следва, без оглед на индивидуалните качества и способности на децата.

Една от причините за избора ми беше свързана и със социализацията. Социалната среда, която домът формира, е далеч по-добра от това да се социализираш с някого, когото не си избрал.

Външно оценяване

Използваме най-различни независими външни оценители. Това включва всички тестове, които децата правят в продължение на целия процес.

Чуйте Петър Порумбачанов в зувковия файл.



Темата коментира в “Нашият ден“ Радослава Петкова, преводач и родител на 4 деца, които се обучават вкъщи.

“Желанието за обучение вкъщи се поражда, когато искаш да бъдеш близо до детето си и да имаш приемственост на обучението, ценностите и мирогледа.

Как стига до решението

Още не бях омъжена, познавах едно семейство чужденци. Много ме впечатлиха отношенията на братята и сестрите вътре. Имаха голяма възрастова разлика, но въпреки това бяха с много приятелски и топли отношения.

Хареса ми това, че носиш училището навсякъде, където и да отидеш. Те бяха от САЩ, но временно живееха в България, после отидоха в Кения, но през цялото време дъщеря им си учеше.

Държавното училище

Там няма възможност родителят да има активна роля. Там е като столова храна – каквото е сервирано за всички, това получаваш и ти.

Ние започнахме с децата доста по-рано, като естествено продължение на родителските грижи за едно малко дете. Не сме ги бавили, за да може да достигнат училищна възраст. Научихме ги на цифрички, на буквички, на песнички. Ние сме християни, научихме ги на Катехизис или Вероучение, както го наричат в момента много хора.

Индивидуалният подход ми хареса в домашното обучение, даде ми възможност да подбирам такава програма, която съответства точно на моето дете.

Чуйте Радослава Петкова в зувковия файл.


Темата коментира в “Нашият ден“ Анет Маринова, психолог в образованието и клиничен социален работник.

“Като практик, който посреща различни потребности на децата, мога да кажа, че домашното образование по различен начин има значение и стойност за ситуацията на конкретното дете. А също и във връзката със семейството, защото това е едно решение на родителите.

Вероятно има потребности и специфична семейна ситуация, която води до едно такова решение. Много са различни казусите, с които съм се срещала, за да може да се каже еднозначно.

Образователната среда е важна за развитието на всяко дете. Това е естествена среда, различна от семейната, която дава възможност на детето да научи за себе си повече и различни неща от начина, по който това се случва в семейството. Това е отворена врата към социализацията и света на възрастните.

Чуйте Анет Маринова в звуковия файл.

Снимки: Pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Боклукът – първородният грях на всеки потребител

Отпадъкът е ценен разказвач на механизмите, които движат дадено общество – пресечна точка между природно и културно, локално и глобално. Боклукът разколебава границата между това, което е мое, и това, което не е, между полезно и вредно, приемливо и неприемливо, определено и неопределено. Кой притежава отпадъците, има ли "добър" отпадък и дали..

публикувано на 16.07.24 в 14:25

Евелина Аврамова: За неуморното съхраняване на българщината зад граница

Евелина Аврамова е майка, журналист и учител, която освен на своите деца посвещава живота си на българските деца в чужбина. Тя е говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина , основател и ръководител на българското неделно училище "Васил Левски" , което има филиали в трите германски града Кайзерслаутерн, Хомбург и Саарбрюкен. В..

публикувано на 16.07.24 в 11:22
Енчо Господинов

Страдаме от политическа слепота, в която никой не вижда другия, не говори с другия и не слуша другия

За кризата в съвременната демокрация, лидерството днес, опита за покушение над кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп – разговор с Енчо Господинов , дипломат, хуманитарист, легендарен журналист и военен кореспондент, бивш генерален директор на МКЧК. По повод атентата срещу Тръмп, бивш американски президент и настоящ кандидат за същия..

публикувано на 16.07.24 в 09:53
Наталия Недялкова и Мартин Христов

Диви зеленчуци

Наталия Недялкова и Мартин Христов от софийския квартал Филиповци са съвсем млади, не само в градинарството. Желанието им за работа и за знание е искреното и истинско желание на младостта и това е достатъчно повече от достатъчно условие за изграждането на малката им зеленчукова ферма в близост до гр. Годеч. Стремежът им за чиста храна е..

публикувано на 15.07.24 в 16:45

Master The Failure, или провалът като стъпало към успеха

Провалът като стъпало към успеха разглежда и третото издание на Master The Failure, което предстои на 16 юли . За грешките, уроците и самоусъвършенстването – разговор в "Нашият ден" с Анна Грозданова , организатор на събитието. Грозданова завършва специалност "Хотелиерство и туризъм" в Кипър, след което разработва успешни заведения в София и..

публикувано на 15.07.24 в 10:50