Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо някои родители избират домашното образование

Снимка: Pixabay

Домашното образование е факт в България от близо 20 г., когато е основана и Асоциацията за домашно образование. Изборът правят родителите, които държат на образованието, но не са съгласни с училищния модел.

Кои са програмите, по които учат децата, и какво представлява процесът на домашно образование?

Темата коментира в “Нашият ден“ Петър Порумбачанов, председател на Асоциацията за домашно образование. Той има четири деца, които се обучават вкъщи, и е учител по история.

“Радвам се за пътя, който извървяхме, и битките, които преминахме. Бих го направил отново.

Системата на конвенционалното образование е твърде тромава и не успява да внедри всички добри практики и тенденции по отношение на педагогиката. Семейството е доста по-гъвкава единица и много бързо може да смени курса, когато види, че има различни практики, които дават добри резултати.

В конвенционалната система има стандартизиран план, който трябва да се следва, без оглед на индивидуалните качества и способности на децата.

Една от причините за избора ми беше свързана и със социализацията. Социалната среда, която домът формира, е далеч по-добра от това да се социализираш с някого, когото не си избрал.

Външно оценяване

Използваме най-различни независими външни оценители. Това включва всички тестове, които децата правят в продължение на целия процес.

Чуйте Петър Порумбачанов в зувковия файл.



Темата коментира в “Нашият ден“ Радослава Петкова, преводач и родител на 4 деца, които се обучават вкъщи.

“Желанието за обучение вкъщи се поражда, когато искаш да бъдеш близо до детето си и да имаш приемственост на обучението, ценностите и мирогледа.

Как стига до решението

Още не бях омъжена, познавах едно семейство чужденци. Много ме впечатлиха отношенията на братята и сестрите вътре. Имаха голяма възрастова разлика, но въпреки това бяха с много приятелски и топли отношения.

Хареса ми това, че носиш училището навсякъде, където и да отидеш. Те бяха от САЩ, но временно живееха в България, после отидоха в Кения, но през цялото време дъщеря им си учеше.

Държавното училище

Там няма възможност родителят да има активна роля. Там е като столова храна – каквото е сервирано за всички, това получаваш и ти.

Ние започнахме с децата доста по-рано, като естествено продължение на родителските грижи за едно малко дете. Не сме ги бавили, за да може да достигнат училищна възраст. Научихме ги на цифрички, на буквички, на песнички. Ние сме християни, научихме ги на Катехизис или Вероучение, както го наричат в момента много хора.

Индивидуалният подход ми хареса в домашното обучение, даде ми възможност да подбирам такава програма, която съответства точно на моето дете.

Чуйте Радослава Петкова в зувковия файл.


Темата коментира в “Нашият ден“ Анет Маринова, психолог в образованието и клиничен социален работник.

“Като практик, който посреща различни потребности на децата, мога да кажа, че домашното образование по различен начин има значение и стойност за ситуацията на конкретното дете. А също и във връзката със семейството, защото това е едно решение на родителите.

Вероятно има потребности и специфична семейна ситуация, която води до едно такова решение. Много са различни казусите, с които съм се срещала, за да може да се каже еднозначно.

Образователната среда е важна за развитието на всяко дете. Това е естествена среда, различна от семейната, която дава възможност на детето да научи за себе си повече и различни неща от начина, по който това се случва в семейството. Това е отворена врата към социализацията и света на възрастните.

Чуйте Анет Маринова в звуковия файл.

Снимки: Pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08