Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Хроматични вариации“ – живописни опуси на Любен Генов

Любен Генов
Снимка: Ани Петрова

Галерия „Арте“ представя от днес новата самостоятелна изложба на художника Любен Генов, един от най-интересните, с оригинален творчески облик съвременен артист. Изложбата се нарича „Хроматични вариации“ и включва цикъл голямо-форматни платна и серия малки, изящни картини, като контрапункт на основните произведения. От заглавията на творбите ясно се вижда връзката музика, звук, в които експеримента с колоритното платно, превърнало се в негова творческа емблема. Това са „Фюжън“, „Акустично пространство“, „Вариации“, „Утринни вариации“, „Малки есенни импровизации“, „Соната Люмиер“ и др.



Ето какво казва за живописта на Любен Генов проф.Станислав Памукчиев: „Крайно абстрахирани тези живописни опуси са израз и споделяне в пространства с деликатна вибрация, тих звук, който излъчва самостоятелна емоционална и духовна активност“.

Ето как самият Любен Генов говори за посоките и експериментите си в това цветообразуване и връзка с музиката и природата в своите картини.



Експозицията може да бъде видяна до 1 октомври.

Снимки: Ани Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За музикалната поема "Рилският пустинник" и нуждата от духовна храна

По повод 100-годишнината от освещаването на храм-паметник "Св. Александър Невски" на 26, 27 и 18 юли пред Патриаршеската катедралата ще бъде представен концерт-спектакълът "Рилският пустинник".  За духовната музикална поема и необходимостта от духовен компас в едно смутно време в "Нашият ден" говори отец Кирил Попов – композитор, диригент,..

публикувано на 09.07.24 в 11:13
Лъчезар Тошев (вляво) и Емил Янев

Там, където Дунав студен край Тракия минава

В епизод 549 "Трамвай по желание" поставя на вниманието на своята публика една от най-значимите фигури на Ренесанса Пиер дьо Ронсар. През тази година светът отбелязва 500 г. от рождението на великия поет, вдъхновител на Плеядата, знаменитото поетическо обединение във Франция през XVI в., и радетел за обновлението на френския език. Любопитно е, че..

публикувано на 09.07.24 в 10:10
Проф. Красимир Станчев

Проф. Красимир Станчев: Азбука, език, идентичност

За Кирило-Методиевото дело, Международната конференция "Азбука, език, идентичност" и съхранението на българската култура извън пределите на България – разговор в "Нашият ден" с проф. Красимир Станчев , виден славист, преподавател по славянска филология в Трети римски университет и академик от Академия "Амброзиана" в Милано.   Двудневният..

публикувано на 09.07.24 в 09:36

Глухите деца влизат в приказния свят чрез театър

Театралният видеопроект "Изиграй ми приказка" провокира любопитството на глухите деца към художествената литература и изкуството. Повече за проекта, неговите цели, както и за очакваните резултати в "Нашият ден" разказва Албена Тагарева , директор на фондация "Арт бюро", инициатор на проекта. Етапите на проекта "Изиграй ми приказка" са..

публикувано на 09.07.24 в 08:36
Китана Гигова (вляво) и Теодора Церовска

Лесно ли се илюстрира романът "Под игото"?

На 8 юли 2024 г. в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, която се излъчва по програма "Христо Ботев", тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Тя е насочена към българчетата, които живеят извън пределите на България. За предизвикателството да илюстрираш най-популярното..

публикувано на 08.07.24 в 16:57