По повод 95 години Български П.Е.Н. и 100 години Международен П.Е.Н. център, излезе представителна антология.
В нея са включени творби на 48 съвременни писатели, които членуват в организацията, а проектът е подкрепен финансово от Министерство на културата. Съставители са Маргарит Жеков и Анжела Димчева.
„Гласове от Българския П.Е.Н.“ е калейдоскоп от различни авторски почерци и стилове.
Антологията е билингва (български/английски ), съдържа три части с творби на поети, есеисти и белетристи, дело е на университетското издателство „Св. Климент Охридски“.
Д-р Райна Дамяни е автор на илюстрациите и на корицата.
В предговора към изданието Анжела Димчева пише: „Антологията акцентира на творчеството на изявени автори, които изповядват веруюто, че стойностното изкуство е мъчителен път на преоткриване, на дълбаене в сложните житейски проблеми, на освобождаване от страха да се говори за болката, за грозното, за деформацията. Преодоляване на разрушителната стихия на егото е нещо особено важно в съвременния свят, когато илюзорното съществуване, внушавано от масовата култура и рекламата, формира изкривен и обвързан свят, без знаци за морални ценности“.
Най-престижната писателска организация в света – Международният П.Е.Н.-клуб, чието седалище е в Лондон, отбелязва тази година100-годишен юбилей. Пет години след възникването на това писателско движение, през 1926 г., у нас също се създава П.Е.Н.-център с 40 видни писатели. В запазения протокол на първото заседание са имената на Елисавета Багряна, Ангел Каралийчев, Елин Пелин, Николай Лилиев, Николай Райнов, Теодор Траянов, Кирил Христов, Стоян Чилингиров, Михаил Арнаудов, Т. Г. Влайков и др. Избира се и първото ръководство: проф. Иван Д. Шишманов – председател, Дора Габе – секретар, и проф. Александър Балабанов.
Маргарит Жеков, един от съставителите, представи в „Артефир“ антологията, издадена по повод 95 годишнината на Българския П.Е.Н център.
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg