Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Излезе уникално издание, посветено на българския П.Е.Н. клуб

Снимка: unipress.bg

По повод 95 години Български П.Е.Н. и 100 години Международен П.Е.Н. център, излезе представителна антология.

В нея са включени творби на 48 съвременни писатели, които членуват в организацията, а проектът е подкрепен финансово от Министерство на културата. Съставители са Маргарит Жеков и Анжела Димчева.

„Гласове от Българския П.Е.Н.“ е калейдоскоп от различни авторски почерци и стилове.

Антологията е билингва (български/английски ), съдържа три части с творби на поети, есеисти и белетристи, дело е на университетското издателство „Св. Климент Охридски“.

Д-р Райна Дамяни е автор на илюстрациите и на корицата.

В предговора към изданието Анжела Димчева пише: „Антологията акцентира на творчеството на изявени автори, които изповядват веруюто, че стойностното изкуство е мъчителен път на преоткриване, на дълбаене в сложните житейски проблеми, на освобождаване от страха да се говори за болката, за грозното, за деформацията. Преодоляване на разрушителната стихия на егото е нещо особено важно в съвременния свят, когато илюзорното съществуване, внушавано от масовата култура и рекламата, формира изкривен и обвързан свят, без знаци за морални ценности“.

Най-престижната писателска организация в света – Международният П.Е.Н.-клуб, чието седалище е в Лондон, отбелязва тази година100-годишен юбилей. Пет години след възникването на това писателско движение, през 1926 г., у нас също се създава П.Е.Н.-център с 40 видни писатели. В запазения протокол на първото заседание са имената на Елисавета Багряна, Ангел Каралийчев, Елин Пелин, Николай Лилиев, Николай Райнов, Теодор Траянов, Кирил Христов, Стоян Чилингиров, Михаил Арнаудов, Т. Г. Влайков и др. Избира се и първото ръководство: проф. Иван Д. Шишманов – председател, Дора Габе – секретар, и проф. Александър Балабанов.

Маргарит Жеков, един от съставителите, представи в „Артефир“ антологията, издадена по повод 95 годишнината на Българския П.Е.Н център.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции по теми на съвременността през призмата на архитектурата

Цикъл публични лекции на тема "Архитектура, медии, критика" на фондация "Ново архитектурно наследство" с подкрепата на Гьоте-институт, България, поставят фокус върху наболели проблеми на архитектурната среда, в която живеем. Две от лекциите са вече факт, предстоят още две.  Третата е на тема: "Make Architecture Great Again! | Паметници, паркове,..

публикувано на 19.04.24 в 08:45

"Анна непоправимата" – театрален разказ за Анна Политковская

Премиерният спектакъл "Анна непоправимата" очаква първата си среща с публика тази вечер. Пиесата е на италианския драматург Стефано Масини и е посветена на руската журналистка и защитник на човешките права Анна Политковская. На 7 октомври 2006 година Политковская е застреляна в асансьора на сградата, където живее в Москва. Предполага се,..

публикувано на 19.04.24 в 08:35

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15