Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Излезе уникално издание, посветено на българския П.Е.Н. клуб

Снимка: unipress.bg

По повод 95 години Български П.Е.Н. и 100 години Международен П.Е.Н. център, излезе представителна антология.

В нея са включени творби на 48 съвременни писатели, които членуват в организацията, а проектът е подкрепен финансово от Министерство на културата. Съставители са Маргарит Жеков и Анжела Димчева.

„Гласове от Българския П.Е.Н.“ е калейдоскоп от различни авторски почерци и стилове.

Антологията е билингва (български/английски ), съдържа три части с творби на поети, есеисти и белетристи, дело е на университетското издателство „Св. Климент Охридски“.

Д-р Райна Дамяни е автор на илюстрациите и на корицата.

В предговора към изданието Анжела Димчева пише: „Антологията акцентира на творчеството на изявени автори, които изповядват веруюто, че стойностното изкуство е мъчителен път на преоткриване, на дълбаене в сложните житейски проблеми, на освобождаване от страха да се говори за болката, за грозното, за деформацията. Преодоляване на разрушителната стихия на егото е нещо особено важно в съвременния свят, когато илюзорното съществуване, внушавано от масовата култура и рекламата, формира изкривен и обвързан свят, без знаци за морални ценности“.

Най-престижната писателска организация в света – Международният П.Е.Н.-клуб, чието седалище е в Лондон, отбелязва тази година100-годишен юбилей. Пет години след възникването на това писателско движение, през 1926 г., у нас също се създава П.Е.Н.-център с 40 видни писатели. В запазения протокол на първото заседание са имената на Елисавета Багряна, Ангел Каралийчев, Елин Пелин, Николай Лилиев, Николай Райнов, Теодор Траянов, Кирил Христов, Стоян Чилингиров, Михаил Арнаудов, Т. Г. Влайков и др. Избира се и първото ръководство: проф. Иван Д. Шишманов – председател, Дора Габе – секретар, и проф. Александър Балабанов.

Маргарит Жеков, един от съставителите, представи в „Артефир“ антологията, издадена по повод 95 годишнината на Българския П.Е.Н център.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Носталгия по бунта

"С криле обърнати към Рая" е дебютната изложба на Георги П. Павлов, която може да се види в пространството на галерия "+359". Тя полемизира факта, че революционният, утопичният и бунтарският заряд на младежките субкултури от миналия век е загубен. "Тези субкултури все пак са успявали да влияят на обществото и да променят някакви неща, а днес..

публикувано на 01.10.24 в 17:10

"Портрети отвисоко" на Руфина Ву и Щефан Канъм

Фотографии и архитектурни планове на незаконни постройки по покривите на високите сгради в Хонконг показват в  проекта "Портрети отвисоко" Руфина Ву и Щефан Канъм. Експозицията е в столичната галерия "Синтезис".  Архитектурните планове са начертани от Руфина Ву, която е архитект, родена е в Хонконг и често превръща в изкуство собствените си наблюдения..

публикувано на 01.10.24 в 16:46

Боян Тончев и неговият "Безкраен свършек на света"

Боян Тончев е журналист, писател и сценарист. Той е възпитаник на Софийския университет, където е завършил философия. Работил е като сценарист в телевизионното предаване "Господари на ефира", бил е и редактор в "Дневник". В момента работи за "Свободна Европа". Автор е на сборниците с разкази "Безкраен свършек на света", "Животът като следобедна дрямка"..

публикувано на 01.10.24 в 16:06

Пътят на сърцето във филма "Сватба" по Николай Хайтов

Постановъчен костюмен филм, който не сме гледали от години в българското кино – така критиците определиха филма "Сватба" на Магдалена Ралчева. Той получи наградата на гилдия "Критика" към СБФД на 42-рата "Златна роза" заради достоверността си и изисканата си стилистика. Филмът е екранизация на едноименната творба на Николай Хайтов от сборника му..

публикувано на 01.10.24 в 12:57

Пътешествие до Виена в Световния ден на кафето

През 2011 година виенските кафенета са включени в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. На 1 октомври, когато традиционно се отбелязва Световният ден на кафето , мислено се отправяме на пътешествие във времето и пространството – в красивата атмосферата на XIX век, която все още може да бъде усетена в австрийската столица...

публикувано на 01.10.24 в 09:28