Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Саша Безуханова:

В България има експертиза за опазване на природата, но липсва качествен диалог

Предстои Световната конференцията COP26 за промените в климата

| обновено на 28.09.21 в 11:45
Снимка: личен архив

През ноември в Глазгоу ще се състои Световната конференция за промените в климата COP26. На 28 септември (днес) в 10:30 часа ще се състои конференцията “Пътят към COP26 – изборът на България“, организирана от MOVE.BG, заедно с посолствата на Великобритания и Италия.

Конференцията е онлайн, всеки може да участва с коментари и въпроси. Ясна ли е българската позиция за срещите за промените в климата?

Темата коментира в “Нашият ден“ Саша Безуханова, инициатор и основател на Гражданската платформа за дебати и общо действие – MOVE.BG.

“Целта на днешната конференция е да поставим с по-голяма тежест в публичния дневен ред на България темата за климатичната криза и да поговорим за това какъв е възможния принос на страната ни за решаването ѝ.

Казвам го, защото темата за климата за жалост присъства в публичния дебат в България основно през социалното измерение. Именно затварянето на “Мини Марица-изток“ – кога и как да се случи и дали да се случи.

Липсата на политическо решение по този въпрос е и причина да не бъде даден старт на разглеждането на Плана за възстановяване и устойчивост, по който България на практика има готовност.

И там има доста добри инициативи, свързани с климатичния преход, със зелената икономика, с развитието на България в постпандемичния свят.


В този момент, в който виждаме големи политически и граждански инициативи в цял свят преди COP26, свързани с това да се предприемат смели, категорични мерки в подкрепа на ограничаването на климатичните промени.

България изглежда като малко стояща отстрани на този проблем. С днешната конференция искаме да започнем големия разговор и да катализираме два месеца преди конференцията европейските ангажименти, които България е поела да бъдат трансформирани в конкретен национален план-програма, подкрепен в широка експертна и не само административна линия.

Организираме събитието заедно с посолствата на Англия и Италия, тъй като това са двете страни, които са съорганизатори на COP26 и се надяваме, че с днешния разговор ще стимулираме в ускорен план да се подготви програмата за България. Амбицията на конференцията в Глазгоу е всяка държава-членка на ООН да представи своя национален план за ограничаване на ефектите от климатичните промени.

В България има достатъчно експертиза – както в научната общност, така и в бизнеса, така и в средата на хората, които години наред са на фронта на опазване на природата и българското биоразнообразие, за да можем да подготвим националния си план.


Това, което липсва, е качествен диалог, съгласие и готовност в някои от случаите да се седне на кръглата маса, независимо от това дали експертите са с институционална роля и в гражданския сектор, и в академична общност.

Има път да се извърви по отношение на това да се разпознаят национално значимите цели и да застанем зад тях ,без да заиграваме зад политически и краткосрочни наши цели.

Истината е, че климатичната криза е потенциално по-разрушителна от пандемията, която съумя да мобилизира целия елит на света. Много се надявам, че в България тя ще бъде последната от перспектива на възможностите, които дава – въвеждане на кръгова икономика, преодоляване на факта за това, че България има изключително енергоемка икономика. Три и половина по-голяма от тази на средноевропейско ниво, което е възможно за трансформация. То е възможност за това да се направят сериозни промени в българските предприятия – с оглед на това да станат по-конкурентни на световния пазар утре.

Има какво да се направи и по отношение на специални мерки в подкрепа на стартиращи компании със зелен профил.

В Плана има добри ресурси и по отношение на защита на биоразнообразието и чистотата на българските реки."

Чуйте Саша Безуханова в звуковия файл.

Снимка: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51