На 29 септември в глобален мащаб чрез различни събития и кампании се отбелязва Денят на сърцето. Сърдечно-съдовите заболявания продължават да са най-честият убиец в световен мащаб.
Подобряването на осведомеността, превенцията и контрола на сърдечносъдовите заболявания в световен мащаб е фокусът на Деня на сърцето през 2021 г.
Проф. Асен Гудев: Осем от десет инфаркта могат да бъдат предотвратени
“Имате два часа, 120 минути, за да спасите пациент със сериозно сърдечно заболяване“ – казва Александър Мясников в Канал 1 на Руската телевизия.
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Инна Царева, кардиолог от “Аджибадем Сити Клиник“ - сърдечно-съдов център.
“При остър коронарен синдром, остър миокарден инфаркт, изключително ценно е времето. Колкото по-бързо пациентът стигне до лекарска помощ, толкова по-малко ще бъдат последствията върху сърцето му.
Симптомите
Остра силна гръдна болка, тежест, задух, изпотяване, гадене, повръщане. Често пациентите мислят, че болката е от стомаха и първо търсят гастроентеролог. В повечето случаи колегите се ориентират и ги насочват към кардиолог.
Рисковите фактори
Рисковите фактори за развитие на сърдечно-съдови заболявания са такива, които се коригират и такива, които не могат.
Полът, възрастта, фамилната обремененост, са фактори, които не зависят от нас. За разлика от тях обаче дислипидемията, захарния диабет, артериалната хипертония, наднорменото тегло, могат да бъдат коригирани и да се държат в таргетни стойности. Както кръвното налягане, така и стойностите на кръвната захар, така и стойностите на холестерола, можем да контролираме и да нямаме наднормено тегло.
Генетика
За всяко нещо има генетична предиспозиция. Тези заболявания могат да бъдат унаследени, но до голяма степен зависи и от нас.
Правилният начин на хранене, на живот, на движение и доколкото е възможно, елиминирането на стреса, биха допринесли рисковите фактори да бъдат сведени до минимум.
Първи стъпки
В зависимост от стойностите на артериалното налягане и в зависимост от рисковите фактори, които пациентът към кръвното налягане има, реално лекарят преценява дали ще даде интервал от време от три до шест месеца, в които пациентът да положи усилия, с хранителен и двигателен режим, ако стойностите позволяват, да сведе своето артериално налягане под 140 на 90.
Но, ако пациентът е високорисков за сърдечно-съдово заболяване, или ако артериалното налягане е 180 на 100, тогава започваме медикаментозна терапия с хранителния и двигателния режим.
Когато един човек измери налягане 140/90, най-правилното е да се обърне към негов лекуващ лекар, кардиолог или общопрактикуващ лекар и заедно да вземат решение кое е най-правилното поведение при съответния човек.
Честота на есенциалната хипертония
Тя се наблюдава доста често, много по-често отколкото вторичната хипертония. Трябва да се следи кръвното налягане. Много често пациентите нямат оплакване, не усещат, че кръвното им е над 140 на 90.
Затова е добре периодично да се измерва кръвното налягане у дома.
Застрашените
Захарният диабет и хроничната бъбречна недостатъчност също имат отношение към покачване на сърдечно-съдовия риск.
Влошената бъбречна функция сама по себе си води до покачване на артериалното налягане. Както и обратното – нелекувано артериално налягане води до увреждане на бъбреците и може да доведе до бъбречна недостатъчност.
Захарният диабет също е един от основните рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания. Той също уврежда допълнително и бъбреците, и съдовете, и има отношение към кръвното налягане.
Колко често да се проверяват съдовете с доплер
В зависимост от възрастта и от рисковите фактори, които човек има. Реално всеки лекар изготвя план за периодични, профилактични прегледи на своите пациенти.
Еходоплерът и ехокардиографията за сърцето реално не носят никакъв риск за пациента, няма облъчване и натоварване.
Чуйте д-р Инна Царева в звуковия файл.
Ако слушате редовно "Покана за пътуване", ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..
Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..
"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg