Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цончо Родев – потомъкът на жертви и гласът на толерантността

При убити баща и дядо, писателят не се ожесточи, а стана автор на патриотични четива, заредени с толерантност

Снимка: @nkConchoRodev

Един от най-четените автори на исторически четива с патриотична окраска – писателят Цончо Родев, би чествал 95-годишнината си тази година, ако беше жив. Той е автор на много произведения, но безспорен връх в кариерата му е обемистият роман „Изпитание“ – за Сръбско-българската война през 1885 г.

Стохилядните тиражи на книгите му вече са отдавна забравени, както и самият Родев – в широк обществен план. Това е повод да припомним този родолюбец – самият той с превратна и интересна съдба. Баща му – виден адвокат, е бил убит веднага след 9 септември 1944, а на Родев са бил отказан достъп до различни кариери като син на „екзекутиран враг на народа“. Въпреки това той става един от най-четените и обичани исторически писатели, освен това е родоначалник на водолазното дело у нас. За Цончо Родев – ролята и съдбата му e разговорът с критика Георги Цанков, с историка Светослав Аджемлерски, с публициста Марта Радева и изследователя Соня Келеведжиева – автор на монография за писателя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Орхидея бръмбарче или пчелица (снимка: Джули Костова, група

Орхидеите в България: Епизод 3 – Размножаване и еволюция

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 18.07.24 в 11:13

Кръстоносните походи – реалност и митове

Няколко века продължават опитите на западното рицарство да освободи Божи гроб. Това е продължителна тема за летописци и странстващи певци, за историци, писатели, кинематографисти и философи. Истината е, че романтиката в този разказ е примесена с истории на стряскащи зверства и жестокости. Част от походите минават през българска територия – тук са..

публикувано на 18.07.24 в 09:32

Михас, където няма други таксита освен магарета

Нямаше да знам, че градчето Михас пуебло изобщо съществува, ако нашият гид в Испания не беше настоял непременно да го видим. Не стана нужда да ме убеждава. И без това бях омагьосана от белите "букети", които избухваха внезапно на фона на зелените андалусийски планини Кордилерас Бeтикас, докато пътувахме.  Разказаха ни, че в тези труднодостъпни..

публикувано на 17.07.24 в 16:20
доц. Еленко Попов

В България успешно и щадящо лекуват рака на простатата

Центърът за съвременна диагностика и лечение туморите на простатната жлеза към УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ" с ръководител акад. д-р Чавдар Славов, е "Клиничен екип на годината". Уникалното звено, което обединява лекари от 5 специалности, беше отличено по време на Деветото издание на Balkan Medical Awards. Т.нар. "Медицински Оскари" обединяват..

публикувано на 16.07.24 в 17:45

Създадена е първата ваксина за пчели

Първата ваксина за насекоми вече е факт. Учени в САЩ откриха средство срещу така наречения "американски гнилец" – характерно заболяване за  пчелите в Северна Америка. За интересното откритие във "Време за наука" разказва Никола Кереков . Американският гнилец е заразна болест , причинена от изключително устойчива спорообразуваща бактерия...

публикувано на 16.07.24 в 12:46