Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Акуи – Милано – София“ – опитите за летене на Алцек Мишев

4
Бягство от Ню Йорк, 2021
Снимка: НХГ

В Националната художествена галерия се откри ретроспективната изложба на работещия в чужбина български художник и визуален артист Алцек Мишев „Акуи – Милано – София“. Алцек Мишев е едно от знаковите имена в общоевропейски план, чийто творчески път започва от България. Експозицията включва над 140 произведения, разположени на двата етажа в НХГ Двореца. Алцек Мишев е една вселена, той е художник, концептуален артист, пърформър, експериментатор, музикант, писател. Впечатлява с постиженията си в широк артистичен обхват и с мащабните прояви на авангарден дух. Изключително продуктивен, различен и разнообразен художник, чието изкуство поставя много проблеми.

Автопортрет, 2006Алцек Мишев остава сравнително непознато име за широката публика най-вече поради факта, че през 1971 г. напуска страната, след като негова изложба е свалена заради модернистичния му живописен почерк. Така той решава да се отправи към Италия, даже има идеята да преплува Адриатическо море през Словения. Стига от България до Италия пеша, установява се в Милано, където много бързо става част от културния живот на града. Името му добива широка популярност в Италия. 

Плуването остава за Алцек Мишев много силна творческа метафора. Плуването, летенето и музиката – това са трите неща, към които той се връща в работата си, независимо от материалите, които използва.

„Ретроспективната изложба следва път на картини, теми, проекти. Оставям на преценката на зрителя сам да осмисли идеите и професията на художника – същата като тази на прадядо ми Иван Зограф от Кочериново“ – пише самият Алцек Мишев за голямата експозиция, която проследява началото на българската му кариера и опита му в абстракционизма и кубизма, преминава през годините на експерименти, пърформанси и инсталации в Италия и достига до днешната му работа върху реконструирането на живописните традиции.

Полски концерт, Милано, 2017Изложбата „Акуи – Милано – София“ е едно голямото завръщане. По-голямата част от творческия си живот Алцек Мишев прекарва в Италия и по света. През 1971-ва той напуска нелегално НРБ и започва да гради името си в чужбина, като превръща бягството си в мит и основа за серия от пърформанси, инсталации и картини. 

Ретроспективата на художника в България е свързана с неговата 80-годишнина и обхваща 13 зали в Двореца и 140 произведения, а като основни теми изпъкват летенето и плуването (които някак се сливат в една обща метафора на смелостта, прекрачването, изправянето срещу твърде големия свят), музиката, ритуала.

Венецианско биенале, 2000 - пърформънсВпрочем, „Акуи – Милано – София“ включва и няколко съвсем нови творби, посветени на пандемията от последната година. Куратори са Иво Милев и Боряна Вълчанова.

Алцек Мишев не успя да пътува до София за откриването на голямата си ретроспектива, но в разговора с кураторката Боряна Вълчанова в „Артефир“ чухме и неговия глас – в откъс от интервю, описващо неговата изложба „Най-новите малки картини на плувеца“ от 2019 г.

Изложбата продължава до 21 ноември.

Чуйте Боряна Вълчанова за „Акуи – Милано – София“ от звуковия файл.

Снимки – Национална художествена галерия




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Високо във въздуха: вълнуващо пътешествие с хвърчила на "Топлофест"

Ежегодният фестивал "Топлофест" на РЦСИ "Топлоцентрала" на 13 и 14 юли (събота и неделя) ще представи богата програма с творчески работилници за изработване и управление на хвърчила, които ще разкрият тайните на летенето за малки и големи. В събитието със специалното участие на Международния фестивал на хвърчилата Via Pontika Kite Fest..

публикувано на 11.07.24 в 08:05

58-ият Международен кинофестивал Карлови Вари

Завърши 58-ият Международен кинофестивал Карлови Вари. От 1956 г. Карлови Вари е сертифициран с най-високата А категория сред филмовите кинофоруми. От 1994 г. Карлови Вари коренно промени облика си благодарение на актьора Иржи Бартошка (президент) и авторитетната кинокритичка Ева Заоралова (1932-2022), художествен директор). Вече 30 години..

публикувано на 10.07.24 в 17:25

Албена Тодорова, която пише с неудобство и нежност за своя град

"Литературните маршрути" са специално създадените от фондация "Прочети София" градски турове, водени от писатели, поети и изследователи. Днес поетесата Албена Тодорова ще заведе участниците в "кухнята на писането“, за да надникнат в творческия процес на писатели като Йордан Йовков, Елисавета Багряна, Атанас Далчев. За предстоящия днес в..

публикувано на 10.07.24 в 12:16

"Родопи филм фест" призовава: "Слушай музиката!"

Ден преди откриването на IV Международен документален "Родопи филм фест" (RIFE) в Смолян (11-14 юли) в "Нашият ден" разговаряме с Илина Перянова , режисьор и програматор на фестивала. Тазгодишното издание на "Родопи филм фест" поставя на фокус музиката в нейните вълнуващи кинопроявления под мотото "Слушай музиката!".  "Светът е..

публикувано на 10.07.24 в 11:14

Фотографска изложба на актрисата Джесика Ланг в България

Прочутата кино и театрална актриса Джесика Ланг, носителка на две награди "Оскар" ("Тутси“ 1983 –поддържаща роля, "Синьо небе“ 1995 – най-добра актриса), в продължение на почти две десетилетия гради кариера като художествен фотограф.  Първата по рода си нейна ретроспектива в България е в рамките на платформата "Майстори на фотографията" и включва..

публикувано на 10.07.24 в 11:03