В Националната художествена галерия се откри ретроспективната изложба на работещия в чужбина български художник и визуален артист Алцек Мишев „Акуи – Милано – София“. Алцек Мишев е едно от знаковите имена в общоевропейски план, чийто творчески път започва от България. Експозицията включва над 140 произведения, разположени на двата етажа в НХГ Двореца. Алцек Мишев е една вселена, той е художник, концептуален артист, пърформър, експериментатор, музикант, писател. Впечатлява с постиженията си в широк артистичен обхват и с мащабните прояви на авангарден дух. Изключително продуктивен, различен и разнообразен художник, чието изкуство поставя много проблеми.
Алцек Мишев остава сравнително непознато име за широката публика най-вече поради факта, че през 1971 г. напуска страната, след като негова изложба е свалена заради модернистичния му живописен почерк. Така той решава да се отправи към Италия, даже има идеята да преплува Адриатическо море през Словения. Стига от България до Италия пеша, установява се в Милано, където много бързо става част от културния живот на града. Името му добива широка популярност в Италия.
Плуването остава за Алцек Мишев много силна творческа метафора. Плуването, летенето и музиката – това са трите неща, към които той се връща в работата си, независимо от материалите, които използва.
„Ретроспективната изложба следва път на картини, теми, проекти. Оставям на преценката на зрителя сам да осмисли идеите и професията на художника – същата като тази на прадядо ми Иван Зограф от Кочериново“ – пише самият Алцек Мишев за голямата експозиция, която проследява началото на българската му кариера и опита му в абстракционизма и кубизма, преминава през годините на експерименти, пърформанси и инсталации в Италия и достига до днешната му работа върху реконструирането на живописните традиции.
Изложбата „Акуи – Милано – София“ е едно голямото завръщане. По-голямата част от творческия си живот Алцек Мишев прекарва в Италия и по света. През 1971-ва той напуска нелегално НРБ и започва да гради името си в чужбина, като превръща бягството си в мит и основа за серия от пърформанси, инсталации и картини.
Ретроспективата на художника в България е свързана с неговата 80-годишнина и обхваща 13 зали в Двореца и 140 произведения, а като основни теми изпъкват летенето и плуването (които някак се сливат в една обща метафора на смелостта, прекрачването, изправянето срещу твърде големия свят), музиката, ритуала.
Впрочем, „Акуи – Милано – София“ включва и няколко съвсем нови творби, посветени на пандемията от последната година. Куратори са Иво Милев и Боряна Вълчанова.
Алцек Мишев не успя да пътува до София за откриването на голямата си ретроспектива, но в разговора с кураторката Боряна Вълчанова в „Артефир“ чухме и неговия глас – в откъс от интервю, описващо неговата изложба „Най-новите малки картини на плувеца“ от 2019 г.
Изложбата продължава до 21 ноември.
Чуйте Боряна Вълчанова за „Акуи – Милано – София“ от звуковия файл.
Тази вечер в 18:00 часа в Културен център "Морско казино" в Бургас ще бъде открита изложбата на писателя и художника Стоян Динков. Експозицията, вдъхновена от наивистичното изкуство, ще предложи на посетителите искрена и емоционална гледна точка върху света на художника. Изложбата ще може да бъде разгледана до 16 февруари , а входът е..
Черната комедия "Балконът" е сценична версия на пиесата "Загадъчен мъж" на Олег Ерньов. Адаптацията и режисурата е на Стефан Сърчаджиев-младши, музиката е дело Алекс Костов, а сценографията – на Мартин Лозев. Балконът в панелен блок се руши. Главният герой подава сигнали към общината, но не получава отговор. Животът му също не върви. Търси изход..
Представление за любовта, самотата и за човека – този от преди и съвременния. Нишка във времето, която не променя своя ход и всички се интересуваме от едни и същи неща. Освен своята актуалност, успеха на представлението "Записките на един луд" се дължи на комуникацията с публиката. Актьора Георги Гоцин казва, че тя е от голямо значение и много често в..
Заради високите сметки за ток три от знаковите къщи музеи в Хасково – къщата музей "Кирковото училище", Паскалевата къща и Шишмановата къща, ще бъдат достъпни само след предварителна заявка . До решение за мярката се е стигнало след получаването на сметките за отопление за месец декември, които са били значително високи. Директорът на Регионалния..
Новата изложбата на Ангелика Радева носи името "Усещане за Барок". Художничката коментира, че барокът носи по-особен контакт с публиката. Изразява сложността на съществуването на човека, безграничността, многообразието и изменчивостта, които са валидни за всяко време. В галерията съвременният човек среща духа на барока. Не като естетика или..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg