В Националната художествена галерия се откри ретроспективната изложба на работещия в чужбина български художник и визуален артист Алцек Мишев „Акуи – Милано – София“. Алцек Мишев е едно от знаковите имена в общоевропейски план, чийто творчески път започва от България. Експозицията включва над 140 произведения, разположени на двата етажа в НХГ Двореца. Алцек Мишев е една вселена, той е художник, концептуален артист, пърформър, експериментатор, музикант, писател. Впечатлява с постиженията си в широк артистичен обхват и с мащабните прояви на авангарден дух. Изключително продуктивен, различен и разнообразен художник, чието изкуство поставя много проблеми.
Алцек Мишев остава сравнително непознато име за широката публика най-вече поради факта, че през 1971 г. напуска страната, след като негова изложба е свалена заради модернистичния му живописен почерк. Така той решава да се отправи към Италия, даже има идеята да преплува Адриатическо море през Словения. Стига от България до Италия пеша, установява се в Милано, където много бързо става част от културния живот на града. Името му добива широка популярност в Италия.
Плуването остава за Алцек Мишев много силна творческа метафора. Плуването, летенето и музиката – това са трите неща, към които той се връща в работата си, независимо от материалите, които използва.
„Ретроспективната изложба следва път на картини, теми, проекти. Оставям на преценката на зрителя сам да осмисли идеите и професията на художника – същата като тази на прадядо ми Иван Зограф от Кочериново“ – пише самият Алцек Мишев за голямата експозиция, която проследява началото на българската му кариера и опита му в абстракционизма и кубизма, преминава през годините на експерименти, пърформанси и инсталации в Италия и достига до днешната му работа върху реконструирането на живописните традиции.
Изложбата „Акуи – Милано – София“ е едно голямото завръщане. По-голямата част от творческия си живот Алцек Мишев прекарва в Италия и по света. През 1971-ва той напуска нелегално НРБ и започва да гради името си в чужбина, като превръща бягството си в мит и основа за серия от пърформанси, инсталации и картини.
Ретроспективата на художника в България е свързана с неговата 80-годишнина и обхваща 13 зали в Двореца и 140 произведения, а като основни теми изпъкват летенето и плуването (които някак се сливат в една обща метафора на смелостта, прекрачването, изправянето срещу твърде големия свят), музиката, ритуала.
Впрочем, „Акуи – Милано – София“ включва и няколко съвсем нови творби, посветени на пандемията от последната година. Куратори са Иво Милев и Боряна Вълчанова.
Алцек Мишев не успя да пътува до София за откриването на голямата си ретроспектива, но в разговора с кураторката Боряна Вълчанова в „Артефир“ чухме и неговия глас – в откъс от интервю, описващо неговата изложба „Най-новите малки картини на плувеца“ от 2019 г.
Изложбата продължава до 21 ноември.
Чуйте Боряна Вълчанова за „Акуи – Милано – София“ от звуковия файл.
Среща ги работата. Телевизия, документалистика, кино... Тя е културолог, изследовател към БАН, както и сценарист на най-новия български игрален филм "Преди да забравя", който тръгва по кината в началото на януари. Той е режисьор и продуцент познат на публиката от множество телевизионни сериали и филми като "Писма от Антарктида", 'Дъвка за балончета"..
Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..
До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..
Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg