Започна голямата международна конференция по темата “Икономическите, регионалните и социални предизвикателства в прехода към зелена икономика“. Тя е организирана от катедра „Икономически науки“ към Факултета по икономически и социални науки на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Целта на конференцията е да насърчи диалога между академичните среди, бизнеса и държавните институции относно предизвикателствата, които създава преходът към зелена икономика. Конференцията е разделена на 4 панела, в които ще бъдат разгледани различните икономически аспекти на зеления преход.
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. д-р Даниела Бобева, ръководител на катедра „Икономически науки“ към Пловдивски университет.
“В областта на зелената икономика утрешният ден зависи от днешния. От това какво правим днес. Имаме над 50 участници в конференцията от Вашингтон, Лондон, Москва Брюксел и Кипър. Получихме над 30 доклада. Подготвяме се от януари за събитието и никак не е случайно, че то се прави в Пловдив."
Очаквани резултати
"Учените, които поканихме, направиха големи усилия с допълнителни изследвания, анализи и прогнози от януари насам за ефектите, които ни очакват от зеления преход. От това какво ще се случва с бизнеса, с икономиката, с домакинствата и отделните хора. Имаме един много добър научен потенциал, който мислим тепърва да разпространяваме.
Колкото и да ни харесва зеленият преход и всички по принцип сме за него, трябва да сме наясно и с последиците, рисковете и ползите.
Така сме организирали конференцията, че да имаме дискусия не само между учените, които ще изложат резултатите от своите изследвания, но имаме представители от европейските институции. Европейският парламент е представен с двама наши евродепутати – Радан Кънев и Цветелина Пенкова.
Имаме много активно участие на бизнеса, така че да имаме диалог между политици, теория и бизнеса за това какво предстои да се случва.
Всичко, което се случва със зеления преход, ще бъде не само във въздуха, а в сметките ни, в опаковките, които ще използваме, в храните, които ще консумираме. Важно е да имаме диалог между политици, теория и бизнес за това какво предстои."
Чуйте повече за докладите, които ще се изнасят, от проф. д-р Даниела Бобева в звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ Пламен Панчев, изпълнителен директор на Индустриална зона “Тракия“ ЕАД.
“Пред нас седи огромното предизвикателство – всяка икономическа зона да постигне въглеродна неутралност през 2040 г.
За да стигнем до тези резултати, днес ние много се надяваме на тази конференция, посветена на зелената икономика. Искаме светът да научи какво правим ние, но и ние да добием опита и да се докоснем до големи научни светила. Нивото на конференцията е изключително високо."
Добрият пример на Индустриална зона “Тракия“ по отношение на въглеродно неутралните индустриални паркове
"12 са основните теми, по които работи “Тракия икономическа зона“, за да се превърне във въглеродно неутрална, като започнем от енергийната ефективност и възобновяемите източници. Това е едно предизвикателство, за което зоната казва през 2025 г. – 45% от енергията, която ще се използва от в зоната ще бъде от възобновяеми източници. 2030 г. ще стигнем около 60% и 2040 г. ще предоставим на компаниите 100% зелена енергия.
Към това трябва да добавим първите проекти за производство на водород, които се надяваме още през 2025 – 2026 г. да бъдат реализирани.
Ние сме в завършваща фаза на преговорите с две компании, които имат интерес да произвеждат водород и то зелен от възобновяема енергия. Надяваме се това да стане в новите проекти, които Икономическа зона “Тракия“ от четири години работи с един консорциум от Хасково, Бургас и Габрово. Пловдив е в основата с трите зони около града."
Чуйте Пламен Панчев в звуковия файл.
Снимки: storefisn.uni-plovdiv.bg
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg