Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 26 септември - 3 октомври

Снимка: НХГ

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 26 септември – 3 октомври. Това са някои от акцентите в предаването от 3 октомври:

До 27 октомври в галерията на Института за съвременно изкуство – София може да видите изложбата „РеВизия" на художниците Марина Генова (София) и Чааръ Сарай (Истанбул). “РеВизия“ е част от цикъла „Суперпозиции“.

В Националната художествена галерия се откри ретроспективната изложба на работещия в чужбина български художник и визуален артист Алцек Мишев „Акуи – Милано – София“. Eкспозицията включва над 140 произведения от над 50-годишната творческа история на Мишев, разположени на двата етажа в НХГ Двореца.

След по-малко от месец – между 29 и 31 октомври – ще се проведе седмото издание на Пловдив джаз фест. Световноизвестният джаз пианист Брад Мелдау, носител на „Грами“ за най-добър джаз инструментален албум („Finding Gabriel“, 2019), ще могат да чуят посетителите тази година. Музикантът е символ на най-доброто в съвременния джаз, дискографията му включва 25 албума.

В София се проведе публично събитие, посветено на иновации в културния туризъм, инструменти за разработване на дигитални предложения и вдъхновяващ пример на успешно междусекторно партньорство от чужбина. Международният проект European Stories ("Истории от Европа") цели да разгърне дейности, които поощряват развитието на нови културни маршрути в сферата на туризма.

След двегодишно прекъсване изложението за изкуство Арт Базел, което традиционно се провежда в средата на месец юни, беше преместено през септември и до последния момент не беше сигурно. Тази година то е първото от големите европейски панаири на съвременното изкуство. След броени дни щафетата ще бъде продължена с Фиак в Париж и Фриезе в Лондон.

На втори октомври се откри седмото издание анакино-литературния фестивал „Синелибри“. Панорамата ще продължи до края месеца и включва прожекции на 49 филма и 37 специални събития, посветени само на филмирани литературни произведения. Тази година мотото на фестивала е „Божествена комедия“, а повод за това са 700те години от смъртта на Данте Алигиери . Над 80% от филмите са премиерни за България и ще бъдат показани у нас, веднага след първите си прожекции на някои от най-елитните международни фестивали. Фестивалът протича паралелно в София, Бургас, Пловдив, Стара Загора и Велико Търново, а онлайн ще могат да бъдат видени 24 филма, като всички филми са нови.

На 29-и септември завърши 39-ото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. Голямата награда „Златна роза“ за най-добър пълнометражен филм получи новата лента на Мартин Макариев „В сърцето на машината“. Наградата на гилдия критика към СБФД обаче бе присъдена на „Януари“.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 3 октомври.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56