Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 26 септември - 3 октомври

Снимка: НХГ

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 26 септември – 3 октомври. Това са някои от акцентите в предаването от 3 октомври:

До 27 октомври в галерията на Института за съвременно изкуство – София може да видите изложбата „РеВизия" на художниците Марина Генова (София) и Чааръ Сарай (Истанбул). “РеВизия“ е част от цикъла „Суперпозиции“.

В Националната художествена галерия се откри ретроспективната изложба на работещия в чужбина български художник и визуален артист Алцек Мишев „Акуи – Милано – София“. Eкспозицията включва над 140 произведения от над 50-годишната творческа история на Мишев, разположени на двата етажа в НХГ Двореца.

След по-малко от месец – между 29 и 31 октомври – ще се проведе седмото издание на Пловдив джаз фест. Световноизвестният джаз пианист Брад Мелдау, носител на „Грами“ за най-добър джаз инструментален албум („Finding Gabriel“, 2019), ще могат да чуят посетителите тази година. Музикантът е символ на най-доброто в съвременния джаз, дискографията му включва 25 албума.

В София се проведе публично събитие, посветено на иновации в културния туризъм, инструменти за разработване на дигитални предложения и вдъхновяващ пример на успешно междусекторно партньорство от чужбина. Международният проект European Stories ("Истории от Европа") цели да разгърне дейности, които поощряват развитието на нови културни маршрути в сферата на туризма.

След двегодишно прекъсване изложението за изкуство Арт Базел, което традиционно се провежда в средата на месец юни, беше преместено през септември и до последния момент не беше сигурно. Тази година то е първото от големите европейски панаири на съвременното изкуство. След броени дни щафетата ще бъде продължена с Фиак в Париж и Фриезе в Лондон.

На втори октомври се откри седмото издание анакино-литературния фестивал „Синелибри“. Панорамата ще продължи до края месеца и включва прожекции на 49 филма и 37 специални събития, посветени само на филмирани литературни произведения. Тази година мотото на фестивала е „Божествена комедия“, а повод за това са 700те години от смъртта на Данте Алигиери . Над 80% от филмите са премиерни за България и ще бъдат показани у нас, веднага след първите си прожекции на някои от най-елитните международни фестивали. Фестивалът протича паралелно в София, Бургас, Пловдив, Стара Загора и Велико Търново, а онлайн ще могат да бъдат видени 24 филма, като всички филми са нови.

На 29-и септември завърши 39-ото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. Голямата награда „Златна роза“ за най-добър пълнометражен филм получи новата лента на Мартин Макариев „В сърцето на машината“. Наградата на гилдия критика към СБФД обаче бе присъдена на „Януари“.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 3 октомври.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските автори на Венецианското биенале "Хомо Фабер"

Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..

публикувано на 11.01.25 в 12:05

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45