Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р София Ангелова: Не започвайте с антибиотици при първите Covid симптоми

Паниката потиска имунната система

Снимка: БГНЕС

Навлизаме в активната фаза на четвъртата вълна от Covid-19. По-лека ли ще бъде тази вълна и какво да очакваме.

Темата коментира в “Нашият ден“ пулмологът д-р София Ангелова.

Д-р София Ангелова“Като лекар в доболничната помощ, ще изразя нашите впечатления. Наистина не искаме да се връща онази първа вълна през октомври и ноември миналата година и през февруари и март тази година.

В момента сакаш сме по-спокойни. Има пациенти, които лекуваме, но не е това състояние, този вихър, в който бяхме зависими миналата и началото на тази година. Искрено се надявам вълната да бъде много по-лека.

Има заболели от различни възрастови групи и то най-честите симптоми – хрема, гърлобол, с последваща кашлица, която се дължи обикновено на стичащите се секрети, но и температура, която продължава по-дълго време при някои пациенти."


Съвет

"При тези първи симптоми хората не трябва да се притесняват и не трябва да се започва антибиотично лечение. Защото с антибиотиците, които са насочени срещу бактерии, по-скоро вредим, отколкото да помагаме.

Ако използваме препоръките на Агенцията за контрол на заболяванията, почивката, спокойствието са много важни неща. Да няма паника, защото тя потиска имунната система, влияе на клетките, които трябва да се справят с вируса.

Покачването на температурата е защитна реакция на организма. В условията на висока температура вирусите умират.

Трябва да бъдем бдителни по отношение на появата на задух, на намаляване на нивото на сатурацията.

Ако продължи температурата повече от 5 дни, се обсъжда възможността за включване на антибиотик, за да се прекъсне опасността и риска от вторична бактериална инфекция.

При появата на симптом като суха мъчителна кашлица обсъждаме и кортикостероид. Грешка е да се започне от самото начало с всички тези медикаменти, защото можем да объркаме имунната система, а разчитаме най-вече на нея.
В процеса на почивката слушайте хубава музика, четете хубави книги и мислете за положителни неща, защото позитивната настройка помага изключително много за оздравителния процес.

Искам да отправя едно послание към всички хора – независимо дали са преболедували, независимо дали са ваксинирани, в момента, в който все още вирусът циркулира в страната и в света, трябва да спазваме противоепидемичните мерки."


Предизвикателството

"Във връзка с коронавируса, най-голямото предизвикателство беше в началото, когато не го познавахме."

Доц. Велев: Ваксините срещу Covid са с добра протекция при децата над 12 г. 

Адв. Мария Петрова: Ваксиниращият се да подлежи на пълен медицински преглед

Чуйте д-р София Ангелова в звуковия файл.

Снимки: БНР, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Донка Байкова

Храносмилателната система е много важна при заетия човек в трудоспособна възраст

По повод Световния ден за безопасност и работа, отбелязан миналата седмица (28 април), в "Нашият ден" проф. Донка Байкова споделя своите съвети за хранене в забързаното работно ежедневие. Климатичните промени тази година са акцент в обществения разговор за трудовата безопасност. В тази връзка проф. Байкова казва: "През последните години има..

публикувано на 01.05.24 в 13:45
Ангел Иванов

Ангел Иванов: Саможертва е да преодолеем желанието да ни е комфортно, леко и приятно

В седмицата на Христовите страдания в "Нашият ден" писателят и журналист Ангел Иванов разсъждава за саможертвеното поведение на човека .  Иванов вярва, че любовта и доброто са иманентни качества на човека , вменени от божествения първообраз. Чрез тяхната проява е възможно душата да достигне своята крайна дестинация, която всъщност е едно..

публикувано на 01.05.24 в 12:17

Безопасността при работа е и лична отговорност

На 28 април беше отбелязан Световният ден за безопасност и здраве при работа, посветен на значимостта на създаването на безопасна и здравословна работна среда за всички. В тазгодишната светлина фокусът е върху въздействието на изменението на климата върху безопасността и здравето при работа (БЗР). Защо работим, или работата като житейски и..

обновено на 01.05.24 в 12:03

Защо работим, или работата като житейски и ценностен избор

В своята ежедневна рутина работата изпълнява роля, която е далеч по-сложна от простото изкарване на прехраната. Тя е източник на смисъл, идентичност и социално влияние. В рамките на предаването "Нашият ден" четири различни събеседници –  юрист и психолог, книгоиздател и музикален продуцент, имигрант, както и антрополог , споделят своите уникални..

обновено на 01.05.24 в 11:15

Милена Статева: Отново хората са си повярвали, че егото може да владее

Как професионалното битие се отразява на човешката ни същност? Колко е важно да знаем кои сме и да откриваме смисъл в работата, която извършваме? Оставят ли работните ни часове място за каузи, етика и личен живот – разговор в "Нашият ден" със социолога Милена Статева . По думите на Статева трудът е това, което ни отличава от животните –..

публикувано на 01.05.24 в 09:16