Академичната 2021-2022 година отбелязва тридесетгодишнината от основаването на Американския университет в България (АУБ). Една от инициативите по случай юбилея е Мултидисциплинарна международна академична конференция, която се провежда на 8 и на 9 октомври. Преподаватели, настоящи и бивши студенти, както и всички, които имат интерес към темите и са се регистрирали предварително, вземат участие в 25 панела по: английска литература, история, политически науки, философия, съвременни езици, европейски изследвания, икономика, бизнес, математика и природни науки. Панелите на конференцията се провеждат онлайн.
За изминалите години АУБ успя да се утвърди като един от водещите университети в Югоизточна Европа. Университетът предлага американско образование в стил liberal arts и привлича студенти не само от България и Балканите, но и от целия свят. От създаването си през 1991 г. АУБ обучава млади визионери, които променят света към по-добро. Доказателство за това са възпитаниците на университета, които не само израстват кариерно, но се превръщат и в носители на положителна промяна в обществото на местно и глобално ниво, а не са малко и известните преподавателите в престижни световни университети, които са завършили АУБ.
Мултидисциплинарната академична конференция е част от събитията по повод 30-годишнината на АУБ под мотото „Напред и нагоре“ – израз, често използван от един от основателите на АУБ Дими Паница. АУБ даде старт на инициативите по случай юбилея още през лятото със състезание за жителите на Благоевград, последва изложба на Моста на влюбените до НДК в София, представяща ключови момента от историята на университета и портрети на успели възпитаници на АУБ.
Празничните събития ще продължат до пролетта на 2022 г., когато на 7 април, в НДК ще се проведе конференция, посветена на демократичните ценности, която ще бъде кулминацията на тържествата по повод 30-годишнината.
Подробности за Мултидисциплинарна академична конференция на Американския университет в България чуйте от доц. Росица Градева – преподавател в АУБ:
Американският университет в България (АУБ) е основан през 1991 г. със съдействието на правителствата на Република България и САЩ, Американският университет в България (АУБ) предлага висококачествено американско образование на изключително конкурентна цена и се слави с успехите на своите възпитаници по цял свят. АУБ е акредитиран както в САЩ от New England Commission of Higher Education (NECHE), така и в Европа от българската Национална агенция за оценяване и акредитация.
Успешно завършилите АУБ студенти получават двойна диплома – за САЩ и Европа.
Университетът предлага 13 бакалавърски програми, както и магистърска програма по бизнес администрация за ръководни кадри в София. В АУБ се обучават близо 1000 студенти от над 40 държави, а преподавателският състав надхвърля 70 души от над 20 страни.
АУБ разполага с най-добрата университетска база в региона, комфортни общежития и най-голямата англоезична библиотека в Югоизточна Европа. Студентите живеят и учат в кампус, отговарящ на най-високите световни стандарти.
Общо завършилите АУБ са около 5000 души, като 99,8% от тях са започнали работа или са продължили обучението си в магистърски или докторски програми броени месеци след дипломирането си.
АУБ заема водещи позиции в рейтинговата система на Министерство на образованието за девета поредна година.
Снимки – Американски университет в България (АУБ)
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg