Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен ден на белия бастун

Гергана Стоянова: Опитваме се да направим живота на незрящите не просто по-лесен, а по-нормален

Поздравявам всички мои приятели, които носят бял бастун и виждат със сърцето си

| обновено на 15.10.21 в 10:00
Гергана Стоянова
Снимка: личен архив

Най-обичаният глас за незрящите и хората с увредено зрение, актрисата Гергана Стоянова, известна с озвучаването на десетки аудиокниги за незрящи, отправи поздравления в Международния ден на белия бастун:

"Поздравявам всички, които ни слушат в момента и отправям пожелание да слушаме и да виждаме по-често тези, които ползват белия бастун. Преди 17 години, през 2004 г. направихме програмата "Спийчлаб". Аз участвах като глас, записах текстовете, а екип от Института по информационни и комуникационни технологии към БАН, ръководени от доц. д-р Стоян Михов. 

Сега правим нов вариант на тази програма, презаписваме отново, вкарваме още два гласа – Христина Ибришимова и Александър Воронов. Четем около 30 часа материал – 10 новини, 10 от Уикипедия и 10 часа художествена литература. Новото в тази програма е стремежът тя да звучи най-естествено. Преди 17 години се работеше на конкатенацията (слепване, смесване). А сега дълбоки невронни мрежи с изкуствен интелект се научават да звучат емоционално естествено... 21-ви век... 

Опитваме се да направим живота на незрящите не просто по-лесен, а по-нормален и по-естествен. Когато слушат книги, четат новини, да не чувстват някаква разлика от начина, по който ние, зрящите, се изразяват.

В процеса на работа разбрах един много голям проблем. Всичко, което изтеглихме от интернет на произволен принцип, се оказа написано с грешки. Ама толкова много грешки... не просто неграмотно... новини, текстове от Уикипедия. Програмата, каквато и да е, не поправя автоматично грешките, чете всичко с грешките. И незрящите трябва да търсят надеждни източници. 

Другият проблем, разбира се, е, че незрящите продължават да нямат достъп до много от местата, до които ние, зрящите, имаме достъп. Не са улеснени входовете, изходите, няма навсякъде тактилна настилка... Промяната настъпва бавно.

Поздравявам всички мои приятели, които носят бял бастун и виждат със сърцето си."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – личен архив на Гергана Стоянова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44