Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

70 години държавно архивно дело в България

Доц. д-р Михаил Груев
Снимка: Божидар Любенов

На 10 октомври 1951 година е издаден Указ на Президиума на Народното събрание, с който се създава Държавният архивен фонд в България. През следващите години, след редица трансформации, започват да функционират и Централен държавен исторически архив, Централен държавен архив на Народна република България и териториални държавни архиви. Институцията многократно променя наименованието и ведомствената си подчиненост. През 1961 г. преминава от системата на МВР към Министерството на просветата и културата, а в следващите години първоначално е част от структурите на Комитета за изкуство и култура, а по-късно на Министерството на информацията и съобщенията, след което – под наименованието Главно управление на архивите – е към Министерския съвет. През 2007 г. е приет Закон за Националния архивен фонд, който урежда днешния статут и наименование на Държавната агенция „Архиви“.

По повод на 70-годишния юбилей ДА „Архиви“ организира Национална конференция „70 години български държавни архиви – памет, свързаност, възможности“. Една от основните теми, предизвикала оживени дискусии, анализира съвременните предизвикателства и възможности за развитие и мисията на архивиста през 21-ви век, системите за архивиране и ролята на архивните институции по света.

В експозицията на документалната изложба „Съкровищата на държавните архиви“, са представени оригинални документи и експонати, утвърждаващи българската държавност – Търновската конституция, Манифеста за провъзгласяването на независимостта през 1908 г., т.нар. Сребърна конституция от 1911 г. По време на събитието е валидирана и пощенска марка, посветена на 70-годишнината от създаването на държавните архиви. Основният елемент, изобразен върху марката, е Манифестът на независимостта… 

Изложбата може да бъде видяна до края на месец октомври в изложбена зала „Архиви“, на ул. Московска № 5.

С доцент д-р Михаил Груев, председател на ДА „Архиви“, разговорът е за превратностите в българската история и житейските човешки съдби, отразени на страниците на многобройните документи в архивните фондове на Агенцията.

Доц. Груев е доктор по история, с дисертация на тема „Българите мюсюлмани в държавната политика на България (1944-1959 г.)“.
Преподава съвременна българска история и етнология на етническите групи в Катедрата по история на България, в Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Той е и ръководител на катедрата от 2011 г.
Доц. Михаил Груев е бил гост-лектор в университетите в Мюнхен, Саарбрюкен, Белград и др. Автор е на три монографии и на студии и статии по проблемите на „възродителния процес“, колективизацията на българското село, комунистическия елит...
От 5 март 2015 г. е председател на Държавна агенция „Архиви“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Слугините" по Жан Жьоне с премиера във Враца

Врачанският театър отваря вратите си за една дългоочаквана премиера – "Слугините" по Жан Жьоне под режисурата на Крис Шарков. Един от провокативните гласове в съвременния български театър, който сега представя една нова интерпретация на култовата пиеса, която поставя въпросите за властта, идентичността и ритуалите на подчинението. Спектакълът е част..

публикувано на 25.04.25 в 18:35

Паметта много лесно може да бъде превърната в оръжие за потискане

За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори  Мария Степанова , водеща фигура  в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..

публикувано на 25.04.25 в 14:12

"Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова

В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места  – чуйте от интервюто авторката.

публикувано на 25.04.25 в 12:27

Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" от Мишел Фуко

В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов: 

публикувано на 25.04.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Разбулваме японска тайна

В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..

публикувано на 25.04.25 в 11:55