Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Япония бакшишът е обида

Юлияна Антонова-Мурата раздипля пласт по пласт многоликата душа на японската култура и начин на мислене

Юлияна Антонова-Мурата е най-ревностният посланик на Япония, но макар да е дипломат по професия, няма официален мандат. Тя е автор на трилогията „Моши моши, Япония“, „Уки уки, Япония“, и новоизлязлата книга „Сан сан, Япония“.

Това четиво е нежен звън от душата на г-жа Мурата. Авторката излива любовта си към японския морал и съпричастност. Разкрива Страната на изгряващото слънце каквато никога няма да я видим, защото преживяванията и чувствата са си лично нейни. И неусетно се влюбваме в Япония безрезервно.

В разговор по телефона от Токио я запитах защо е избрала думата Сан сан за част от заглавието на книгата – тя означава пронизващ слънчев лъч, но има още много нюанси.


Юлияна Антонова-Мурата е българка по родолюбие, космополит по възпитание и японка по дух. Талантът ѝ да открива вдъхновяваща история в дребната наглед случка, умението да говори с хората така, че да разкрият дълбините на сърцата си и дарбата да го опише изящно като в японска гравюра проблясва и в книгата „Сан сан, Япония“.

Новият ѝ сборник с разкази е естествено продължение на стремежа ѝ да раздипля пред читателя – пласт по пласт многоликата душа на японската култура – и начин на мислене. А когато това е направено с обич, разбиране и преклонение, винаги докосва сърцето. Трябва да признаем, че у нас бакшишът е начин на живот, обаче японците ужасно се обиждат, ако закръглите сметката нагоре с няколко йени. Чувала съм, че така реагират шофьорите на такси. Оказа се, че наистина е така.

Чрез делничните случки, в които Юлияна Антонова описва в книгите си, научаваме за японския начин на мислене и душевност повече отколкото от десетки научни издания.

Г-жа Мурата е завършила немска гимназия и филология, както и психология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Като дългогодишен дипломат, тя живее в Германия, Русия, Англия, Китай, които опознава с любопитство и описва с любов, но сърцето ѝ е отдадено на Япония. Неслучайно и двата ѝ брака са с японци. В Страната на изгряващото слънце някак неусетно научават детето на любов, доброта уважение към всяко живо същество. Мисля, че не са много българчетата, които да се обръщат към рибките в езерото с господин и госпожа.

Разговорът завърши с пожелание към Юлияна Антонова-Мурата да има все така точно око на ловец на история.

Снимки: личен архив на Юлияна Антонова-Мурата


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30