Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Япония бакшишът е обида

Юлияна Антонова-Мурата раздипля пласт по пласт многоликата душа на японската култура и начин на мислене

Юлияна Антонова-Мурата е най-ревностният посланик на Япония, но макар да е дипломат по професия, няма официален мандат. Тя е автор на трилогията „Моши моши, Япония“, „Уки уки, Япония“, и новоизлязлата книга „Сан сан, Япония“.

Това четиво е нежен звън от душата на г-жа Мурата. Авторката излива любовта си към японския морал и съпричастност. Разкрива Страната на изгряващото слънце каквато никога няма да я видим, защото преживяванията и чувствата са си лично нейни. И неусетно се влюбваме в Япония безрезервно.

В разговор по телефона от Токио я запитах защо е избрала думата Сан сан за част от заглавието на книгата – тя означава пронизващ слънчев лъч, но има още много нюанси.


Юлияна Антонова-Мурата е българка по родолюбие, космополит по възпитание и японка по дух. Талантът ѝ да открива вдъхновяваща история в дребната наглед случка, умението да говори с хората така, че да разкрият дълбините на сърцата си и дарбата да го опише изящно като в японска гравюра проблясва и в книгата „Сан сан, Япония“.

Новият ѝ сборник с разкази е естествено продължение на стремежа ѝ да раздипля пред читателя – пласт по пласт многоликата душа на японската култура – и начин на мислене. А когато това е направено с обич, разбиране и преклонение, винаги докосва сърцето. Трябва да признаем, че у нас бакшишът е начин на живот, обаче японците ужасно се обиждат, ако закръглите сметката нагоре с няколко йени. Чувала съм, че така реагират шофьорите на такси. Оказа се, че наистина е така.

Чрез делничните случки, в които Юлияна Антонова описва в книгите си, научаваме за японския начин на мислене и душевност повече отколкото от десетки научни издания.

Г-жа Мурата е завършила немска гимназия и филология, както и психология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Като дългогодишен дипломат, тя живее в Германия, Русия, Англия, Китай, които опознава с любопитство и описва с любов, но сърцето ѝ е отдадено на Япония. Неслучайно и двата ѝ брака са с японци. В Страната на изгряващото слънце някак неусетно научават детето на любов, доброта уважение към всяко живо същество. Мисля, че не са много българчетата, които да се обръщат към рибките в езерото с господин и госпожа.

Разговорът завърши с пожелание към Юлияна Антонова-Мурата да има все така точно око на ловец на история.

Снимки: личен архив на Юлияна Антонова-Мурата


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05