"Обществото под ключ: проблеми на социологическото изследване в /пост/кризисни ситуации“ е монография от д-р Екатерина Маркова, главен асистент в Института за изследване на обществата и знанието при Българската академия на науките. Нейните научни интереси са в областта на методика и методология на емпиричните изследвания, оценка на ефективността на публични политики, социология на труда, уязвимост, демографска промяна.
За резултатите от изследването разказва в “Нашият ден“ д-р Екатерина Маркова.
“Като социолог, се опитвам да разбера какви са причините нашето общество да е толкова различно от останалите. Виждаме колко индивидуалистично общество е българското. Виждаме как хората се справят сами и с пандемията като предизвикателство. А всъщност институциите са ключът, който би дал баланса и би дал възможност за излизане от тази и всяка подобна криза.
Съществуващите досега социално-икономически неравенства бяха извадени на показ, станаха много явни заради ефектите на пандемията.
Виждаме как се появиха образователни неравенства, дигиталните, ако вземем примера с обучението от вкъщи заради локдауна. Виждаме как започнаха да възникват много сериозни проблеми точно във връзка с неравенствата и бедността, с децата в риск, с невъзможността на родителите да упражняват своята професия заради това, че трябва да помагат за това обучение. Родителите станаха учители, съученици, самите учители трябваше изведнъж да започнат да боравят с технологии.
Съществуващите досега проблеми в обществото, и не само в българското, а навсякъде, станаха много видими и много ярки. Има и нови конфликти и неравенства заради пандемията като ваксинационната бедност, която започва да се очертава, държави, които нямаха възможност да закупят ваксини за своето население.
Цялото това противопоставяне на ваксинирани и неваксинирани, на хора със сертификат и без сертификати е ново, защото в някои държави нежеланието да се ваксинираш те спира от това да работиш. Тук имаме много сериозен проблем за решаване – от една страна, етичен, от друга, противоепидемичен. Пандемията създава и нови противоречия."
Във време на ново разделение
"В българското общество не си спомням случай, в който да е имало широк национален консенсус по общозначими социални проблеми. Не сме имали национална стачка, подкрепена от широк кръг от граждани. Разделени сме по всеки един от въпросите, който ни касае пряко. Винаги има протест и контрапротест, мерки и контрамерки, предложения и контрапредложения.
И сега обществото е разделено – едната част иска строги мерки, да бъде въведен веднага локдаун, всички да останат по домовете си, другата иска изобщо да няма мерки.
Главният дебат е изместен в междуличностни и междугрупови конфликти, спорове и напрежение, вместо да се търси личната ни отговорност за начина, по който сме създали институциите в това общество и какво се корени в ниското доверие към тях. Не може да се търси вината на хората. Цялата тази комуникация от страна на политици към хората, че хората сме си виновни, защото българинът е недисциплиниран, необразован и с лошо здраве, смятам че е погрешна. Комуникацията трябва да се съобразява с това какви са характеристиките на българското общество."
Чуйте д-р Екатерина Маркова в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg