Световният ден на операта, учреден по инициатива на професионалната организация Opera Europa, към която се присъединяват OPERA America и Opera Latinoamerica (двете най-големи организации отвъд Океана), се чества и у нас на 25 октомври.
Директорът на Държавна опера Русе Иван Кюркчиев коментира в “Нашият ден“ настоящите предизвикателства пред оперното изкуство у нас.
“Операта е любимото ми изкуство, за което съм дал много от моя живот и продължавам да се грижа за артистите и музикантите в Държавна опера Русе. Безкрайно съм щастлив, че се занимавам с класическа музика."
Атмосферата в Операта в Русе в момента
"Младите идват с безкрайно голяма любов в театъра – балет, артисти, хористи, солисти, оркестранти. Имаме прекрасни солисти, гордея се със спектаклите, които правим. Преди два дни направихме “Мефистофел“, тази опера не се поставя толкова лесно във всички големи оперни къщи, тъй като е много трудна – и сценично, и вокално. Това е един прекрасен спектакъл, който ще остане в репертоара на нашия театър и ще го играем много пъти.
На 6 ноември ще честваме 100 години на големия артист, баритонът Кирил Кръстев."
Мария Бохачек – първата българска Норма
Предизвикателствата
"Две са големите предизвикателства. Знае се, че изгоря покривът и в момента играем в Доходно здание. Благодаря много на Община Русе, че ни даде тази възможност. Но нашата къща, нашият любим театър, това е Русенска опера и вярвам, че ще се намери начин да бъде възстановена и по-скоро да влезем в нея.
Другото голямо предизвикателство е финансирането. В момента сме в пандемия. При всяко раздаване на заплати Операта излиза на минус. Това не може да продължава повече. Цялото финансиране в музикалния сектор ще трябва да се промени. Не е възможно повече чрез билети да изкарваме издръжката – заплатите на състава и да правим нови спектакли.
Чуйте Иван Кюркчиев в звуковия файл.
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история." В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg