Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

25 октомври – Световен ден на операта

Иван Кюркчиев: Младите идват с голяма любов в операта

Финансирането в музикалния сектор трябва да се промени

Забележителен спектакъл на “Мефистофел” от Ариго Бойто
Снимка: Фейсбук/stateoperarousse

Световният ден на операта, учреден по инициатива на професионалната организация Opera Europa, към която се присъединяват OPERA America и Opera Latinoamerica (двете най-големи организации отвъд Океана), се чества и у нас на 25 октомври.

Директорът на Държавна опера Русе Иван Кюркчиев коментира в “Нашият ден“ настоящите предизвикателства пред оперното изкуство у нас.

“Операта е любимото ми изкуство, за което съм дал много от моя живот и продължавам да се грижа за артистите и музикантите в Държавна опера Русе. Безкрайно съм щастлив, че се занимавам с класическа музика."

Директорът на Държавна опера Русе - Иван Кюркчиев

Атмосферата в Операта в Русе в момента

"Младите идват с безкрайно голяма любов в театъра – балет, артисти, хористи, солисти, оркестранти. Имаме прекрасни солисти, гордея се със спектаклите, които правим. Преди два дни направихме “Мефистофел“, тази опера не се поставя толкова лесно във всички големи оперни къщи, тъй като е много трудна – и сценично, и вокално. Това е един прекрасен спектакъл, който ще остане в репертоара на нашия театър и ще го играем много пъти.

На 6 ноември ще честваме 100 години на големия артист, баритонът Кирил Кръстев."

Мария Бохачек – първата българска Норма

Предизвикателствата

"Две са големите предизвикателства. Знае се, че изгоря покривът и в момента играем в Доходно здание. Благодаря много на Община Русе, че ни даде тази възможност. Но нашата къща, нашият любим театър, това е Русенска опера и вярвам, че ще се намери начин да бъде възстановена и по-скоро да влезем в нея.

Другото голямо предизвикателство е финансирането. В момента сме в пандемия. При всяко раздаване на заплати Операта излиза на минус. Това не може да продължава повече. Цялото финансиране в музикалния сектор ще трябва да се промени. Не е възможно повече чрез билети да изкарваме издръжката – заплатите на състава и да правим нови спектакли.

Чуйте Иван Кюркчиев в звуковия файл.

Снимки: Фейсбук/stateoperarousse


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05