На 26 октомври строителите отбелязват своя професионалния празник. Празнуват архитекти, проектанти, строителни инженери, ковачи, техници, инженери и металурзи и всички ангажирани в строителството.
С дълбоки исторически корени у нас, този професионален празник е възстановен с постановление на Министерския съвет през 1996 година.
Каква е ситуацията в строителния бранш у нас и можем ли да измерим последствията от пандемията върху сектора?
Темата коментира в “Нашият ден“ инж. Валентин Николов, изпълнителен директор на Камарата на строителите в България:
“Годината е втората от един много тежък цикъл за света, обществото и България. Договорите са сключени при определени условия, а цените нарастват – това е световен процес. Той е свързан с много фактори, но е факт. Говорим за едно необичайно и екстремално нарастване на цените с много бързи темпове.
Строителството е консервативен отрасъл, инвестиционният процес е бавен и когато е извършено планиране при определени условия, а тези условия се променят драстично, се получава един сериозен срив на пазара.
Старите демокрации все пак имат някакви механизми за противодействие, докато ние от Централна и Източна Европа сега се учим.
Пандемията беше спусъкът, който задвижи доста процеси, но в никакъв случай не е само тя. Проблемите са много по-сложни и тепърва трябва да намираме тяхното решение.
Екологичните проблеми също са един много сериозен фактор, който тепърва ще играе роля в промените в нашия живот."
Повече от седмица се иска среща с премиера Янев
"Убедени сме, че такава среща трябва да се състои. И двете страни са заинтересовани. Ние искаме да предложим двустепенно решаване на въпроса – бърз вариант, който е сходен с румънския – с министерско постановление да се извърши индексация на цените.
В същото време трябва да започне една сериозна работа – както от страна на експертната общност, така и от страна на изпълнителната, а впоследствие и законодателната власт за изработване на един цялостен работещ механизъм. Налагат се промени в доста закони и нормативни документи. Тук отиваме към модела на Западна Европа."
Норма на печалба в строителството
"Нормата на печалба в България е нормална. Създава се една невярна представа за това, че е прекалено голяма и надута. Тя е различна в различните сектори. Това е и подходът на нашите колеги от Западна Европа. В Люксембург до 2% ръст на инфлацията се поема от изпълнителя, строителя. Когато обаче в кратък период от време се получи такъв срив на пазара, тогава в различен процент са различните сектори – високо строителство, пътно строителство, електроизграждане, ВиК и т.н. Тогава с различен процент се коригира цената на строителния продукт.
Според мен високото строителство ще бъде секторът с най-много проблеми, защото то е с най-много компоненти, в него участват почти всички елементи от другите сектори."
Повече за проблемите в пътно-строителния сектор чуйте от инж. Валентин Николов в звуковия файл.
Снимки: БГНЕС, ksb.bg
От ноември 2019 г. Валентин Николов е изпълнителен директор на КСБ, но още от 2007 г. той е част от управлението на Камарата: от 2007 до 2010 г. е член на УС на КСБ; от 2010 до 2019 г. в три последователни мандата е председател на Контролен съвет (КС) на КСБ. Николов е завършил специалности „Търговия“ и „Икономическа журналистика“ в УНСС. Професионалната си кариера започва в Министерство на земеделието и хранителната промишленост и до 1990 г. работи в управлението на селското стопанство и хранителната промишленост в страната. От 1990 г. до 2003 г. работи в частния бизнес. От 2003 г. до 2014 г. е изпълнителен директор на „Промишлено строителство Холдинг“ ЕАД. От 2015 г. до настоящия момент е управител на „Адлон Билдърс Къмпани“ ЕООД. От 2020 г. е и изпълнителен директор на Сдружение за възстановяване на Голямата Базилика в Плиска. Николов има богат опит в сферата на управлението, търговията и изграждането на промишлени, жилищни, обществени сгради и инфраструктурни обекти.
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg