Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Развод в България – правни условия и последици

Проф. Таня Йосифова
Снимка: личен архив

Какви са условията за получаване на развод? Колко форми на развод съществуват и какви са правните последици от развода?

Темата коментира проф. Таня Йосифова, експерт по семейно право и консултант на предаването “Законът и Темида“.

"Само съдът е компетентният орган да постанови развод независимо от неговия вид. По българското право са уредени два вида развод – развод по взаимно съгласие (като по цивилизован начин на прекратяване на брака) и развод поради дълбоко и непоправимо разстройство на брака (развод по исков ред). При първия вид развод съдът не изследва мотивите и причините, довели до решението на съпрузите да прекратят брака, единствено изследва тяхното сериозно и непоколебимо желание. За целта се подава съвместна молба от двамата съпрузи, която трябва да е придружена от споразумение. Необходимо е и личното явяване на съпрузите.

При развода поради дълбоко и непоправимо разстройство на брака трябва да се докаже, че брачната връзка е изчерпана от дължимото по закона и морала съдържание. Този факт трябва да се докаже в процеса от ищеца, включително и със свидетелски показания. Съдът се произнася по въпроса за вината, само ако има изрично искане в този смисъл от някой от съпрузите."

Правните последици от развода

Правните последици от развода са многоаспектни. Те касаят както личните, така и имуществените отношения между съпрузите, и отношенията им с ненавършилите пълнолетие деца. Съдът в съдебното решение трябва да се произнесе на първо място по въпроса за предоставяне упражняването на родителските права на ненавършилите пълнолетие деца. По начало те се предоставят на майката, с която имат по-силна емоционална връзка. Родителите трябва да проявят зрялост и да не допускат детето да бъде използвано като оръжие за отмъщение срещу другия родител, защото може да се стигне до синдрома на родителско отчуждение, при което най-големия губещ е детето."

Споделеното родителство

"За съжаление в България, за разлика от други държави, то не е възприето като практика, но лично аз смятам, че е една прогресивна практика и трябва да бъде поощрявано, доколкото създава нормална семейна среда за израстване на детето."

Как се поделя имуществото между съпрузите след развод

"Сега действащият Семеен кодекс урежда три имуществено-брачни режима --законен режим на съпружеска имуществена общност, брачен договор и режим на разделност. При първия режим, който е и на-масовият, след развода съпружеската имуществена общност от бездялова и неделима, се превръща в обикновена съсобственост при равни дялове на съпрузите. Възможно е да се докаже и различен размер на дяловете, а не равен, ако някой от съпрузите твърди, че има по-голям дял в придобиването на имуществото."

Какви са задълженията за издръжка на децата

"Всеки от родителите е задължен да дава издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали те са работоспособни или имат имущество, от което да се издържат. В съдебното решение съдът определя размера на дължимата издръжка, като се ръководи от възможностите на родителя да я дава и от нуждите на детето. Минималният размер на издръжката за дете е 1/4 от минималната работна заплата за страната, която за 2021 г. е 650 лева."

Чуйте проф. Таня Йосифова в звуковия файл.


Снимки: БНР, Pixabay, личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имигрантът Бисрат Можо: За живота в България и (не)толерантността

Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..

публикувано на 18.12.24 в 09:15

Проблемите на средното образование през очите на един родител

Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..

публикувано на 18.12.24 в 09:02
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21