Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сряда, 3 ноември

Избрано от програмата

от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
„Чужденецът“ от Албер Камю – 28 част

от 0.30 до 2.00 часа
Заедно след полунощ – Среднощен експрес
Специално участие на един от най-играещите и продуктивни актьори в българския театър и кино – Николай Урумов. Ще се върнем към незабравимите му роли в спектакли на режисьори като Александър Морфов, Стоян Камбарев и Крикор Азарян, за страстта му към моноспектаклите, донесла му множество отличия и ценни признания и в България, и по света, за емблематичния образ на Ганьо Балкански, превърнал се в негова визитка, за решението му от няколко години насам да се посвети и на режисьорската професия. Ще прозвучат откъси от няколко спектакъла с участието на Николай Урумов – „Три сестри“ по Чехов, „Дневникът на един луд“ по Гогол и моноспектакъла „Лалугер“ по разкази на Александър Урумов.

от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам
Рецитал – камерни ансамбли
Концерт от фестивала СОЛсберг в Олсберг - Германия, от 26 юни 2020 г. с участието на Сол Габета (виолончело), Сабине Майер (кларинет) и Сионг-Джин Чо (пиано). В програмата: творби на Лудвиг ван Бетовен.

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Изпълнения на полските певци Андржей Пясечни, Аня Дамбровска, Януш Шром и др.

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Теодосий Спасов, Константина Илиева, Борка Тричкова и други.

от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
„Маймуна и дракон“, японска приказка

от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
• България и светът на този ден: програма „Христо Ботев“ връчва годишните награди „Златният будилник“ – интервю с музикалния редактор и водещ Юлия Гатдерова
• Честит рожден ден на режисьорката Лилия Абаджиева
• Политическата ситуация в Северна Македония след оставката на премиера Зоран Заев – коментар на журналиста и балканист Райна Асенова
• Въвеждане на кръгова икономика във вътрешноводния транспорт – икономистът Щерьо Ножаров с презентация пред Икономическата комисия на ООН за Европа.
• Главен герой: Мирослав Петков, първи тромпет на Кралския Концертгебау оркестър (Амстердам) за първи път ще бъде солист на концерта на Радиосимфониците на 5 ноември.
• Минути на редактора: 17 години, един трилион долара и няколко милиона изтекли лични данни по-късно, Фейсбук се превръща в Мета. Отвъд теориите на конспирациите, балоните и филтрите, какво означава това за потребителите на социалната мрежа? Коментар на Георги Караманев, журналист и програмист.
• Закъснели мерки срещу Covid-епидемията – критична точка – говори пулмологът проф. Коста Костов.
• Български лекари участват в изготвянето на лекарство срещу Covid-19 – интервю с д-р Иван Малкодански.
• Мовембър – инициативата, посветена на мъжкото здраве и превенция на рака на простатата- интервю с д-р Георги Лазаров, специалист по урология и андрология в Първа САГБАЛ „Света София“

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Трезор
• Трите момичета от LaTiDa представят първия си самостоятелен албум „Желание“;
• Трио „VIVA“ с нов сингъл „Неон“ по музика на Славчо Николов от Б.Т.Р;
• Калин Вельов записа нова песен с Amazonia Dance Project;
• Свилен Ноев от Остава разказва как групата дава нов живот на култовата си песен „Лондон? Париж? Берлин?„;
• В съвместната инициатива на Музикаутор и БНР „Земя на таланти“ Пейо Пеев от Спринт представя песента „Пътят“, включена в юбилейния албум на групата „Галактика 2х20“.

от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
• Националната галерия „Квадрат 500“ представя знакови произведения и нови проекти на Васил Симитчиев. Разговор с куратора на проекта Иво Милев.
• Отворена е конкурсната програма на Първия фестивал на българското кино на името на Васил Гендов. Разговор с артистичния директор на фестивала – Катерина Ламбринова.
• „Есенен салон на изкуствата във Варна“ – продължава и през ноември. Разговор с организатор.
• Шесто издание на фестивала за съвременен танц и пърформанс – Moving body във Варна. Разговор с организатор.
• АСТ фестивал за свободен театър с мото „Вътрешно горене“ в столицата за 11-а поредна година. Разговор с Веселин Димов, председател на Управителен съвет към АСТ Асоциацията.
• Премиера в театър „Българска армия”: „Хотел между тоя и оня свят“ от Ерик-Еманюел Шмит. Разговор с режисьора Иван Урумов.

от 14.00 до 15.00 часа
Музикален следобед – Музик мания
Великолепната Чечилия Бартоли изпълнява арии от непознати опери на Антонио Вивалди, съпровождана от ансамбъл „Матеус“, диригент Жан Кристоф Спинози

от 15.10 до 16.30 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Премълчаната история
Някъде по това точно време в Санкт-Петербург преди 104 години става събитието, което променя не само историята на една огромна като площ страна, но и историята на света. В някакъв аспект и ние сме продукт на „Великата октомврийска соц. Революция“, както я учихме в училище, или на „болшевишкия преврат“, както го учат децата ни днес.
Какви неизвестни за нас има в станалото тогаз, колко митове и колко правда, свързано ли е събитието с „Голямата война“, или с масоните, или с планетарна смяна на идеологиите, или е обикновен заговор на шайка завистници и криминални типове? На някои от тези въпроси, както и как отекват нещата в България, ще говорим с историка доц. Ал. Сивилов от СУ, с доц. Андрей Райчев, който ще разкаже за Джордж Андрейчин, свой дядо, виден деец на американските профсъюзи, добре познат и на Чарли Чаплин, и след това няколко пъти високопоставен номенклатурчик при Сталин, адепт на Троцки, няколко пъти арестуван и пращан в лагери, и убит от режима в СССР след връщането му в България. А проф. М. Костова-Панайотова ще разкаже за бума на арт-търсенията по време и след революцията, и за неизбежната цензура по-сетне. Очаква се да участва и историкът и журналист Румен Дечев за неизвестни факти от периода.

от 16.30 до 17.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Непознатият свят на растенията: Ботаниката – от древността до днес
Как се е зародила ботаниката или както е била известна още в древността – „фитология - наука за растенията”? Какво е предизвикало любопитството на хората още от най-дълбоки времена към естествената им среда на живот – тази на растенията? Как наблюденията на растителните видове са се превърнали в наука още в древна Гърция, каква е нейната история през Средновековието, Ренесанса, в по-късните векове и до наши дни?
Ще представим и някои от великите личности, които са се занимавали с непознатия свят на растенията, като започнем с Аристотел и Диоскрит и стигнем до Матиас Шлайден и Грегор Мендел. За научната точност и достоверност се грижи д-р Галина Сачанска, главен асистент и ръководител на Департамента по медико-биологични науки в Нов Български университет.

от 17.00 до 18.00 часа
Какво се случва
• Какви кадри събира Първият български частен дигитален архив със свободен достъп „Ретро България” – разговор със създателя му Павел Кочев.
• Моята история , моята тема: Музеят на хумора и сатирата представя „Ах, това Вариете” – онлайн архив, посветен на Експерименталния сатиричен вариететен театър в Габрово- разговор с Маргарита Доровска, директор на Музея

от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Музикален атлас
Етнорок и колоритен уърлд от далечни Австралия и Нова Зеландия. Сред изпълнителите – формация „Бомба”, „Те Вака” (които пеят на маорски), „Дъ Блек Сийдс” (регерок), „Стоунринг” (по австралийски народни мелодии), духовитите „Джон Бътлър трио” и разкошните акапелни „Коко’с Лънч” (шест талантливи дами от Мелбърн, които изпълняват предимно авторска музика, вдъхновена от местни, индийски и северноевропейски фолклорни традиции).

от 19.30 до 21.30 часа
Контемпо
Духовна музика от бароковата и модерната епоха. Творби от Арво Пярт, Гия Канчели, Петерис Васкс, Джеймс МакМилън и италиански барок от 17-и век (Луиджи Роси, Клаудио Монтеверди и др.)

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
20-ти награди „Златният будилник“
Програмата за култура и образование на БНР присъжда награди „Златният будилник” от 2002 г. за всеотдайна работа, будителски дух в националната програма за музика, култура и образование.
Представяме ви част от носителите на „Златният будилник“ за 2021 г., които ни разказват интересни истории от творческия си път:
• Венета Гаврилова – автор и водещ на предаването „За думите“- носител на наградата за журналистика,
• Диляна Трачева – автор на предаването „Трезор“ и музикален редактор на: „Артефир“, „Кино с думи“, „А сега накъде“, „Фотофабрика“, „За здравето“, „Семейно радио“ и др. – носител на наградата в категорията за музикално предаване или оформление,
• Силвия Тихова – автор на предаването „Студио музика“ и носител на наградата за ярко дългогодишно творческо присъствие.
• Разговор с писателя Борис Арнаудов – първия носител на наградата „Златният будилник“ от 2002 г.
Репортажни записи от церемонията.

от 23.00 до 24.00 часа
Музика до полунощ – Кантате, юбилате
Звуков спомен от Духовния концерт на Мъжкия хор при катедралния храм „Света Неделя“, изнесен на 21 ноември 2019 година в София под диригентството на проф. протопсалт Мирослав Попсавов. Концертът е посветен на 140-годишнината на състава и включва източноправославна църковна музика от български и руски автори, както и Богородично песнопение на съвременния естонски композитор Арво Пярт.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Събота, 23 ноември

Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Новини от българската и световна музикални сцени. • Нови сингли. • На този ден през годините. • Рожденици. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна..

публикувано на 22.11.24 в 18:06

Петък, 22 ноември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Живей като другите и бъди благословен" от Мирон Иванов – 59 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещи: Кирил Чобанов, Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик..

публикувано на 21.11.24 в 08:20

Четвъртък, 21 ноември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Живей като другите и бъди благословен" от Мирон Иванов – 58 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Четвъртъците на "Музиката, която обичам", както обикновено са за нови открития - два концерта..

публикувано на 20.11.24 в 08:20

Сряда, 20 ноември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Живей като другите и бъди благословен" от Мирон Иванов – 57 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Зоя Димитрова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Средите на "Музиката, която обичам" продължават дългата сага за бразилското влияние в джаза –..

публикувано на 19.11.24 в 14:18

Вторник, 19 ноември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Живей като другите и бъди благословен" от Мирон Иванов – 56 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Вторниците на "Музиката, която обичам", са посветени на различни периоди от творчеството на..

публикувано на 18.11.24 в 08:10