Икономистът Щерьо Ножаров представя презентация на 4 ноември пред Икономическата комисия на ООН за Европа. Темата е въвеждане на “Кръговата икономика във вътрешноводния транспорт“.
Щерьо Ножаров коментира в “Нашият ден“:
"Става дума за унифициране на правилата за управление на отпадъците, които са не само корабните отпадъци от вътрешноводния транспорт, но и пристанищните съоръжения като пристанищна инфраструктура, което също е изключително важен въпрос за нашата икономика.
В нашата икономика вътрешноводният транспорт, използването на р. Дунав към момента не е ефективно, отделно и кръговата ни икономика, но това е друга тема.
Новият акцент тук е, че, включително и в България, повечето хора не правят разлика между линейна, рециклираща и кръгова икономика. Смята се, че в момента минаваме от линейна икономика, при която отпадъците се депонират в крайния си етап, към кръгова, а ние всъщност отдавна сме и в рециклираща икономика.
При рециклиращата икономика колкото повече отпадъци се рециклират, толкова по-добре, докато при кръговата икономика целта е да няма отпадъци. Всичко да може да се използва повторно с малка намеса или доработка.
Това е съвсем различна концепция, която включва и дигитализация, икономика на споделянето и други такива процеси, които са много сложни.
Целта на Икономическата комисия за Европа на ООН е унифициране на правилата за всички държави в тази област, така че да се мине на следващо ниво по отношение на управлението на този тип специфични отпадъци.
Вътрешноводният транспорт е изключително важен за икономиките и за свързаността и мобилността в Европа. На второ място, това е една част от модерната вълна на ООН, която е за т.нар. "въглеродна неутралност", която би трябвало да бъде постигната най-късно през 2050 г. Акцентът вече би трябвало да бъде изместен от сухоземен към по-екологичните типове транспорт.
Или пък интермодалност, което означава свързано използване на различните типове транспорт. Повечето товари би трябвало да минават по воден и железопътен транспорт, тези, които са щадящи за околната среда. Тъй като акцентът ще се засили натам, има опит да се модернизира силно този процес. Той е важен както за икономиката, но той е и част от тази модерна вълна за въглеродна неутралност и стремеж към един по-чист и зелен свят."
Предложенията
"Самите предложения са свързани с разделянето на отпадъците на такива, които подлежат на директно повторно използване за други нужди, чиито компоненти подлежат на директно повторно влагане, редизайн, създаване на платформи, на ресурс за споделено използване на ресурси от типа на споделената икономика и съответното им наемане."
Чуйте Щерьо Ножаров в звуковия файл.
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg