Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Левичаров, БТПП:

По-големият дял от работодателите е позитивно настроен към зеления сертификат

Любомир Левичаров
Снимка: стоп-кадър

Според проучване на БТПП българските работодатели се оказаха разединени по отношение на въвеждането на зелен сертификат.

Темата коментира в “Нашият ден“ Любомир Левичаров, икономически анализатор от БТПП (Българска търговско-промишлена палата).

“По-големият дял от работодателите е позитивно настроен към зеления сертификат. Можем да разгледаме много примери на европейски и международно ниво, в които се вижда, че зеленият сертификат функционира. Личното ми мнение е позитивно по отношение на него, защото позволява на фирмите, макар и с по-ниски нива на обороти, да продължат да изпълняват своята дейност – да не прекъсват веригите за доставки и да продължава работният процес."

"Действително работодателите са разединени по отношение на “зеления сертификат“. По-голяма част от анкетираните посочват, че имат положително отношение към мярката. Ако приравним техните отговори към 100%, ще видим, че положително отношение имат – 55, а негативно отношение към мярката имат 45, защото за тях е по-добре да работят, отколкото да са затворени.

По 24% от тях посочват, че и потребителите на услуги се чувстват по-добре защитени, и служителите."

Негативно отношение към зеления сертификат

"Негативното отношение към зеления сертификат е свързано с ограничаване на човешките права, със спъване на работните процеси във фирмата или защото се счита за прекалено.

55% от анкетираните споделят, че са въвели строг контрол за спазване на всички, разпоредени противоепидемични мерки. Други мерки, които работодателите продължават да включват в работни си режими, са препоръките към служителите да се ваксинират – направили са го почти 50%.

Основното тук е, че зеленият сертификат позволява на предприемачите да работят, а знаем колко е трудно стартиране на процесите, когато едно предприятие е затворено. Има брак и много странични разходи за всеки едни предприемач.


Работата от разстояние,  т.нар. хоум офис, продължава за над една трета от предприятията. Въведен е плаващ старт на работното време. Налице са и много различни примери, при които фирмите въвеждат собствени подходи, като се дават бонуси и допълнителни средства за ваксинация. Не се допускат външни служители в предприятията. Извършва се ежедневен или ежеседмичен скрининг на служителите.

Някои компании са въвели скрининг след отпуск на самите служители. Продължават да действат и установените мерки за дезинфекция и носене на маски.

Голям дял от предприемачите посочват, че не виждат нееднакво третиране. Нямат такива притеснения и това до някаква степен е преодоляно, предвид предходните пандемични ситуации, в които попадахме."

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05