На 25 септември в залата на НМА „Панчо Владигеров“ се състоя концерт на сопрана Нона Кръстникова и пианистката Катя Борисова. Програмата беше съставена от арии от опери на Волфганг Амадеус Моцарт, Рихард Вагнер, Антонин Дворжак, Жюл Масне и Парашкев Хаджиев.
Нона Кръстникова е завършила оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова в НМА „Панчо Владигеров“ и до момента работи с нея като вокален педагог. Специализирала е като стипендиант в Модена, Италия, при Райна Кабаиванска и в оперното студио в Грац, Австрия. Участвала е в майсторски класове на Ана Томова Синтова, Кири Те Канава и Федерика фон Щаде, за немска песен при проф. Хартмут Нол и др. Печели трета награда на Международния конкурса „Mirabent I Magrans” (2014, Sitges, Barcelona); на Международния конкурс за млади оперни певци „Борис Христов“ същата година, Гранд при на „Короната на Търново“ и трета награда на Международния конкурс за песенни дуа „Елза Респиги“ във Верона, Италия, където се явява заедно с пианистката Мария Русева, с която създават през 2014 г. дуо „Колаж“.
Нона Кръстникова е щатен солист на Бургаската опера, където има над десет главни роли като Мими от операта „Бохеми“, Тоска и Мадам Бътерфлай от едноименните опери на Пучини, Амелия от „Бал с маски“ на Верди, Графинята от „Сватбата на Фигаро, дона Елвира от „Дон Жуан" и Фиордилиджи от „Така правят всички жени“ на Моцарт, Микаела от „Кармен“ на Жорж Бизе и др.
Катя Борисова е дългогодишен пианист-корепетитор първо в НМА, а след това в различни театри и фестивали в Австрия и Германия. Завършила е Софийската консерватория при проф. Обретенов и още като студент започва работа във Вокалния факултет. След това заминава първо за театъра в Инсбрук, след това е пианист в Моцартеума в Залцбург. Работи и за Залцбургския фестивал, както и в оперното студио на Баварската опера в Мюнхен.
В звуковия файл чуйте разказа на Катя Борисова.
През дългата си кариера на пианист-корепетитор Катя Борисова работи с едни от най-големите оперни звезди – като българите Гена Димитрова, Маргарита Лилова и Веселина Кацарова, както и с Грейс Бъмбри, Рене Флеминг, Анна Нетребко, Рене Папе, Илдар Абдразаков, Йонас Кауфман, Габриеле Шнаут, Адриане Печонка и др.
Катя Борисова е защитила доцентура като корепетитор за оперни постановки.
„Да бъдеш корепетитор е призвание, талант, любов към пеенето, към човешкия глас. Важно е да знаеш езици. За моето поколение това не беше толкова важно, но сега всеки трябва да е подготвен“.
Какво още сподели Катя Борисова за работата си с различни директори, режисьори и певци, чуйте в звуковия файл.
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg