Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наградите „Златният будилник“ – 2 част

Снимка: Ани Петрова

Наградите „Златният будилник“ се връчват около Деня на народните будители, който „Христо Ботев“ – националната програма за култура, образование и музика на БНР, избира за свой празник през 2002 г.

Първият носител на наградата „Златният будилник“ от 2002 г. е писателят сатирик Борис Арнаудов. Той е от 1967 г. в програма „Христо Ботев“, дългогодишен редактор в „Хумор и сатира“, автор е на книгите: „Свалям ти шапка, майсторе“, „Гола и грозна“ „Пеперуда в кошмарите“ и „Те – тоест ние“.

В момента Борис Арнаудов е един от авторите на предаването „Кабаре „Фата Моргана“, всяка трета неделя на месеца слушате и предаването му „Салон за класифицирана словесност“. Борис Арнаудов е автор и на предаването „Еко ехо“, което е всяка втора неделя на месеца от 11 до 12 часа.


Екип „Фолклор“ получи специална награда „Златният будилник“ за ярък принос в музикалното разнообразие на програма „Христо Ботев“.



Доайенът на екип „Фолклор“ Илка Димитрова разказва историята на народната музика в БНР



Специална награда „Златният будилник“ за висок професионализъм и всеотдайност към програма „Христо Ботев“ беше връчена на инж. Михаела Маджарова, аналитик „Компютърни комуникации“ в отдел „Информационни технологии“ към дирекция „Техника“ на БНР.



Два технически екипа получиха награди „Златният будилник“ за творческа реализация на ефирна продукция – сектор „Мобилна база“ и „Музикален звукозапис“.

В „Мобилна база“ с ръководител инж. Иво Щерев отличени са звукотехниците: Славчо Милушев, Валери Горчаков, Иван Аланджийски, Кирил Иванов, Лъчезар Михайлов, Румен Иванов, Атанас Стефанов, Ивайло Младенов, Михаил Михайлов и Кирил Николов.



В „Музикален звукозапис“ към „Музикална къща“ на БНР наградените със „Златният будилник“ са: Сава Лавсов, Валери Колев, Николай Пелитев, Тавит Ишханян, Ина Иванова, Вяра Костова, Атанас Копчев, Емилиян Петков, Константин Драмалиев, Данаил Иванов, Кристиян Гайдаров.



Специална награда за особени заслуги към програмата получи Боряна Георгиева – водеща на предаванията „Какво се случва“ и „Артефир“





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София посреща най-доброто от италианското планинарско кино

За поредна година София посреща най-доброто от италианското планинарско кино. Очакват ни три филмови вечери – 11, 12 и 13 февруари – с традиционната кинопанорама "Истории от планината", всеки ден от 19:00 часа в Дом на киното.  Селекцията включва 12 италиански филма – едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и..

публикувано на 11.02.25 в 08:35
проф. Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011)

Литературният обмен между България и Полша

Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература.  Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска.  Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..

публикувано на 10.02.25 в 16:30

Танцът като социална принадлежност за възрастни хора

"Аз съм тук" е проект за достъп до изкуство на възрастни хора, който отбелязва една година от съществуването си с усещане за смисъл и битка за държавна подкрепа. В рамките на проекта хора на възраст над 60 години получават възможност за курсове по латино, бални и народни танци, както и часове по оздравителна гимнастика. Първоначалното финансиране идва..

публикувано на 10.02.25 в 16:04

Изкуството триумфира в повече от една форма в "Сълза и смях"

"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във фоайето на Театър "Сълза и смях" .  В изложбата, освен картини и фотографии на Николай Волев, публиката може да види картини на Влади Въргала, Петя Миладинова, Силвия Генова, Петър Георгиев-Рей, Ники..

публикувано на 10.02.25 в 15:06

Ropotamo CO и музикалната импровизация

Ropotamo CO е музикален колектив със седалище в София, който включва местни и международни музиканти, страстни аматьори и професионалисти в изследването на звука. Занимават се с експериментална музика.  Симоне Чивитило от групата, казва, че тя често е вдъхновена от филмова музика и е подходящо да се слушат на път. Всеки в групата си мени..

публикувано на 10.02.25 в 15:05